Simple WordPress Membership - en to fr_CA translation catalogue (142 entries)

en: Membership Level ID
fr_CA: Niveau

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: The selected entry was deleted!
fr_CA: L’entrée sélectionnée a été supprimée!

en: View Profile
fr_CA: Voir ton profil

en: Email Address
fr_CA: Adresse email

en: First Name
fr_CA: Prénom

en: Last Name
fr_CA: Nom

en: Member Profile
fr_CA: Profil de membre

en: Amount
fr_CA: Montant

en: Membership Level
fr_CA: Niveau

en: No active subscriptions
fr_CA: Aucun abonnement actif

en: Cancel Subscription
fr_CA: Annuler l'Abonnement

en: Are you sure that you want to cancel the subscription?
fr_CA: Es-tu sûre de vouloir annuler ton abonnement?

en: The admin of this site does not allow users to access the wp dashboard.
fr_CA: L’administrateur de ce site ne permet pas aux utilisateurs d’accéder au tableau de bord wp.

en: Go back to the home page by
fr_CA: Retourne sur la page d’accueil en

en: clicking here
fr_CA: cliquant ici

en: Error! This site has the force WP user login feature enabled in the settings. We could not find a WP user record for the given username:
fr_CA: Erreur! Ce site a la fonction de connexion d’utilisateur de force WP activée dans les paramètres. Nous n’avons pas pu trouver d’enregistrement d’utilisateur WP pour le nom d’utilisateur donné

en: Contact the site admin and request them to check your username in the WP Users menu to see what happened with the WP user entry of your account.
fr_CA: Contactez l’administrateur du site et demandez-leur de vérifier votre nom d’utilisateur dans le menu des utilisateurs WP pour voir ce qui s’est passé avec l’entrée utilisateur WP de votre compte.

en: You can use the back button of your browser to go back to the site.
fr_CA: Tu peux utiliser le bouton retour de ton navigateur pour revenir sur le site.

en: You are not logged in.
fr_CA: Tu n’es pas connectée.

en: Validating, please wait
fr_CA: Ça sera pas long :)

en: Invalid email address
fr_CA: Adresse email invalide

en: This field is required
fr_CA: Ce champ est requis

en: Password must contain at least:
fr_CA: Le mot de passe doit contenir au moins:

en: - a digit
fr_CA: Un chiffre

en: - an uppercase letter
fr_CA: Une lettre majuscule

en: - a lowercase letter
fr_CA: Une lettre minuscule

en: Invalid Username
fr_CA: Nom d’utilisateur invalide

en: Usernames can only contain: letters, numbers and .-_*@
fr_CA: Le nom d’utilisateur peut seulement contenir: lettres, nombres et .-*@

en:  characters required
fr_CA:  caractères requis

en: Apostrophe character is not allowed
fr_CA: L’apostrophe n’est pas autorisée

en: Members
fr_CA: Membres

en: Membership Levels
fr_CA: Niveau

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: Payments
fr_CA: Paiements

en: Add-ons
fr_CA: Modules complémentaires

en: You need to login to view this content.
fr_CA: Tu dois te connecter pour voir ce contenu

en: Your account has expired.
fr_CA: Ton compte est expiré

en: This content is not permitted for your membership level.
fr_CA: Ce contenu n’est pas autorisé pour ton niveau d’adhésion.

en: You need to login to view the rest of the content.
fr_CA: Tu dois te vous connecter pour voir le reste du contenu

en:  The rest of the content is not permitted for your membership level.
fr_CA:  Le reste du contenu n’est pas autorisé pour ton niveau d’adhésion.

en: Please correct the following:
fr_CA: SVP corriger les éléments suivants:

en: Your current password
fr_CA: Ton mot de passe actuel

en: Invalid Email Address
fr_CA: Adresse email invalide

en: Already taken
fr_CA: Déjà pris

en: Available
fr_CA: Disponible

en: Name contains invalid character
fr_CA: Le nom contient des caractères invalides

en: Click here
fr_CA: Clique ici

en: User Not Found.
fr_CA: Utilisateur non trouvé.

en: Password Empty or Invalid.
fr_CA: Mot de passe vide ou invalide.

en: Account is inactive.
fr_CA: Compte est inactif.

en: Account has expired.
fr_CA: Compte est expiré.

en: Account is pending.
fr_CA: Compte est en attente.

en: You need to activate your account. If you didn't receive an email then %s to resend the activation email.
fr_CA: Tu dois activer ton compte. Si tu n’as pas reçu un email, %s pour envoyer un nouveau email d’activation.

en: click here
fr_CA: clique ici

en: Wordpress account exists with given username. But the given email doesn't match.
fr_CA: Un compte WordPress existe avec ce nom d’utilisateur. Mais le email indiqué ne correspond pas.

en:  Use a different username to complete the registration. If you want to use that username then you must enter the correct email address associated with the existing WP user to connect with that account.
fr_CA:  Utilise un autre nom d’utilisateur pour terminer l’enregistrement. Si tu souhaites utiliser ce nom d’utilisateur, tu dois entrer l’adresse e-mail correcte associée à l’utilisateur WP existant pour te connecter à ce compte.

en: Wordpress account exists with given email. But the given username doesn't match.
fr_CA: Le compte Wordpress existe avec ce email. Mais le nom d’utilisateur donné ne correspond pas.

en:  Use a different email address to complete the registration. If you want to use that email then you must enter the correct username associated with the existing WP user to connect with that account.
fr_CA:  Utilise une autre adresse email pour terminer l’inscription. Si tu souhaites utiliser ce email, tu dois entrer le nom d’utilisateur correct associé à l’utilisateur WP existant pour te connecter à ce compte.

en: Username is required
fr_CA: Nom d’utilisateur requis

en: Username contains invalid character
fr_CA: Le nom d’utilisateur contient un caractère invalide

en: Username already exists.
fr_CA: Le nom d’utilisateur existe déjà.

en: Join Us
fr_CA: Joins-toi à nous

en: You will receive a unique link via email after the payment. You will be able to use that link to complete the premium membership registration.
fr_CA: Vous recevrez un lien unique par e-mail après le paiement. Vous pourrez utiliser ce lien pour compléter l’inscription à l’adhésion premium.

en: You need to confirm your email address. Please check your email and follow instructions to complete your registration.
fr_CA: Tu dois confirmer ton adresse e-mail. Vérifie tes emails et suis les instructions pour terminer ton inscription.

en: Login
fr_CA: Se connecter

en: Profile updated successfully.
fr_CA: Le profil a été mis à jour.

en: Username
fr_CA: Nom d’utilisateur

en: Enable Privacy Policy
fr_CA: Activer la politique de confidentialité

en: Password Reset
fr_CA: Réinitialisation du mot de passe

en: You will be automatically redirected in a few seconds. If not, please %s.
fr_CA: Tu vas être automatiquement redirigé dans quelques secondes. Sinon, %s svp.

en: Not a Member?
fr_CA: Pas encore membre?

en: (Please Select)
fr_CA: (SVP sélectionner)

en: Never
fr_CA: Jamais

en: Active
fr_CA: Actif

en: Inactive
fr_CA: Inactif

en: Activation Required
fr_CA: Activation requise

en: Pending
fr_CA: En suspens

en: Expired
fr_CA: Expiré

en: You will be redirected to the previous page in a few seconds. If not, please <a href="">click here</a>.
fr_CA: Tu vas être redirigé vers la page précédente dans quelques secondes. Sinon, <a href=“”>clique ici</a> svp.

en: Success!
fr_CA: C’est fait!

en: Your profile username:
fr_CA: Ton nom d’utilisateur

en: Click here to complete your paid registration
fr_CA: Clique ici pour compléter ton inscription

en: Logged in as:
fr_CA: Connecté en tant que

en: Logout
fr_CA: Se déconnecter

en: Login Here
fr_CA: Se connecter

en: Not a member?
fr_CA: Pas encore membre

en: Join Now
fr_CA: Inscris-toi maintenant

en: Password:
fr_CA: Mot de passe

en: Password
fr_CA: Mot de passe

en: Repeat Password
fr_CA: Répéter le mot de passe

en: Register
fr_CA: S’inscrire

en: Account Status
fr_CA: Status du compte

en: Email Activation
fr_CA: Activation par email

en: Expiry Date
fr_CA: Date d’expiration

en: Gender
fr_CA: Genre

en: Phone
fr_CA: Téléphone

en: Street
fr_CA: Rue

en: City
fr_CA: Ville

en: State
fr_CA: Province

en: Zipcode
fr_CA: Code postal

en: Country
fr_CA: Pays

en: Company
fr_CA: Companie

en: Member Since
fr_CA: Membre depuis

en: All
fr_CA: Tout

en: Incomplete
fr_CA: Incomplet

en: Submit
fr_CA: Envoyer

en: Leave empty to keep the current password
fr_CA: Laisser vide pour garder le mot de passe actuel

en: Company Name
fr_CA: Companie

en: Update
fr_CA: Mettre à jour

en: Reset Password
fr_CA: Réinitialisation du mot de passe

en: Logged in as
fr_CA: Connecté en tant que

en: Membership
fr_CA: Niveau

en: Account Expiry
fr_CA: Expiration du compte

en: Edit Profile
fr_CA: Modifier ton profil

en: Remember Me
fr_CA: Se souvenir de moi

en: Forgot Password?
fr_CA: Tu as oublié ton mot de passe?

en: Member ID
fr_CA: ID membre

en: Buy Now
fr_CA: Payer maintenant

en: Subscribe Now
fr_CA: Inscris-toi maintenant

en: Type password here
fr_CA: Écrire le mot de passe ici

en: Retype password here
fr_CA: Ré-écrire le mot de passe ici

en: Registration is complete. You can now log into the site.
fr_CA: Ton inscription est complète. Tu peux maintenant te connecter au site.

en:  Field has invalid character
fr_CA:  Caractères invalides

en:  Password does not match
fr_CA:  Les mots de passe sont différents

en: Already taken.
fr_CA: Déjà pris.

en: Street Address
fr_CA: Rue

en: You will need to re-login since you changed your password.
fr_CA: Tu vas devoir te re-connecter puisque tu as changé ton mot de passe.

en: Verification
fr_CA: Vérification

en: Username can only contain: letters, numbers and .-*@
fr_CA: Le nom d’utilisateur peut seulement contenir: lettres, nombres et .-*@

en: Allowed characters are: letters, numbers and .-_*@
fr_CA: Les caractères permis sont: lettres, nombres et .-*@

en: Please check at least one.
fr_CA: SVP en cocher au moins un.

en: You do not have permission to view this content.
fr_CA: Tu n’as pas la permission de voir ce contenu.

en: Your membership level does not have permission to view this content.
fr_CA: Ton niveau d’inscription ne te donne pas la permission de voir ce contenu.

en: This content is for members only.
fr_CA: Ce contenu est pour les membres seulement.

en: Level
fr_CA: Niveau

en: Address
fr_CA: Adresse

en: Search...
fr_CA: Rechercher…

en: Clear Search
fr_CA: Recherche d’effacement

en: You must be logged in to upgrade a membership.
fr_CA: Vous devez être connecté pour mettre à niveau un abonnement.

en: Membership level has been updated.
fr_CA: Le niveau d’adhésion a été mis à jour.

en: Already a member of this level.
fr_CA: Déjà membre de ce niveau.
