Wp-Pro-Quiz - en to ar translation catalogue (137 entries)

en: Do you really want to delete the quiz/question?
ar: هل تريد حقاً ان تحذف هذا الاختبار/السؤال؟

en: Title is not filled!
ar: لم يتم تعبئة هذا!

en: No question deposited!
ar: لم يتم وضع سؤال!

en: Correct answer was not selected!
ar: لم يتم اختيار اجابة صحيحة!

en: No answer deposited!
ar: لم يتم وضع اجابة!

en: No quiz description filled!
ar: لم يتم تعبئة وصف للاختبار!

en: The percent values in result text are incorrect.
ar: النسبة المئوية في نص النتائج غير صحيحة.

en: No number in the field "Points" or less than 1
ar: لا يوجد رقم في حقل  /"النقاط/" أو أقل من 1

en: No quiz selected
ar: لم يتم اختيار اختبار

en: File cannot be processed
ar: لا يمكن استكمال الملف

en: Quiz not found
ar: لم يتم العثور على الاختبار

en: Questions
ar: اسئلة

en: Question not found
ar: لم يتم العثور على السؤال

en: Question edited
ar: تم تحرير السؤال

en: Question added
ar: تم اضافة سؤال

en: Edit question
ar: تحرير السؤال

en: New question
ar: سؤال جديد

en: Question: %d
ar: السؤال: %d

en: Quiz edited
ar: تم تحرير الاختبار

en: Quiz title or quiz description are not filled
ar: لم يتم تعبئة عنوان او وصف الاختبار

en: Edit quiz
ar: تحرير الاختبار

en: Create quiz
ar: انشاء اختبار

en: Quiz deleted
ar: تم حذف الاختبار

en: File was not uploaded
ar: لم يتم رفع الملف

en: File have wrong format
ar: صيغة الملف خاطئة

en: back to overview
ar: العودة للرئيسية

en: Points
ar: درجات

en: Results
ar: النتائج

en: Edit
ar: تحرير

en: Delete
ar: حذف

en: Action
ar: الحدث

en: Start quiz
ar: بدأ الاختبار

en: Restart quiz
ar: اعادة الاختبار

en: Name
ar: الاسم

en: Time limit
ar: الوقت المحدد

en: %s of %s questions answered correctly
ar: تم اجابة %s من %s  اسئلة بشكل صحيح

en: Your time: <span></span>
ar: وقتك: <span></span>

en: Time has elapsed
ar: مضى من الوقت

en: You have reached %s of %s points, (%s)
ar: لقد وصلت الي %s من %s لنقاط, (%s)

en: View questions
ar: استعراض الاسئلة

en: Question %s of %s
ar: اسئلة %s  من %s

en: Question
ar: اسئلة

en: %d points
ar: %d درجات

en: Sort elements
ar: ترتيب العناصر

en: Correct
ar: صحيح

en: Incorrect
ar: خطأ

en: Hint
ar: تلميح

en: Back
ar: العودة

en: Check
ar: التحقق

en: Save
ar: حفظ

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
ar: الثيمات الخاصة تغير النظام الداخلي للمرشحات، مما يسبب المشاكل. مع الرمز القصير إضافية [الخام] يتم منع هذا. MIB

en: Import
ar: استيراد

en: Error
ar: خطأ

en: Successfully
ar: بنجاح

en: Import completed successfully
ar: تم الاستيراد بنجاح

en: Quiz name
ar: اسم الاختبار

en: Start import
ar: ابدأ الاستيراد

en: Title
ar: العنوان

en: (optional)
ar: (اختيار)

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
ar: يتم استخدام العنوان للعرض، وهو غير مرئيا في الاختبار. إذا تركت حقل العنوان فارغا، سيتم إنشاء عنوان.

en: (required)
ar: (مطلوب)

en: Points for this question (Standard is 1 point)
ar: درجات هذا السؤال (عادة 1 درجة)

en: Message with the correct answer
ar: رسالة مع الاجابة الصحيحة

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
ar: وهذا النص مرئية إذا أجاب بشكل صحيح. ويمكن استخدامه كدليل شرح للمسائل المعقدة. الرسالة"صحيح " أو" خطأ" دائما يتم عرضها تلقائيا.

en: Same text for correct- and incorrect-message?
ar: نفس النص مع رسالة الاجابة الصحيحة - و الغير صحيحة؟

en: Message with the incorrect answer
ar: رسالة مع الاجابة الغير صحيحة

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
ar: وهذا النص مرئية إذا أجاب بشكل غير صحيح. ويمكن استخدامه كدليل شرح للمسائل المعقدة. الرسالة"صحيح " أو" خطأ" دائما يتم عرضها تلقائيا.

en: Here you can enter solution hint.
ar: يمكنك وضع هنا تلميح للأجابة.

en: Activate hint for this question?
ar: تفعيل التلميح لهذا السؤال؟

en: Answer type
ar: نوع السؤال؟

en: Single choice
ar: اختيار واحد

en: Multiple choice
ar: أختيار متعدد

en: "Free" choice
ar: "حر" اختيار

en: "Sorting" choice
ar: "ترتيب" اختيار

en: "Matrix Sorting" choice
ar: "ترتيب منظمي" اختيار

en: Cloze
ar: اكمل

en: Answers
ar: اجابات

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
ar: يرجى فرز الإجابات في بالترتيب الصحيح بزر "نقل" - . سوف يتم عرض الإجابات بشكل عشوائي.

en: Add new answer
ar: اضف اجابة جديدة

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
ar: في هذا الوضع، لا يوجد قائمة لا بد من فرزها، ولكن يجب تعيين عناصر مطابقة لمعيار.

en: Options
ar: خيارات

en: Allow HTML
ar: السماح بــ HTML

en: Delete answer
ar: حذف الاجابة

en: Move
ar: تحريك

en: Criterion
ar: معيار

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
ar: الإجابات الصحيحة (واحد في كل سطر) (يتم تحويل الإجابات إلى أحرف صغيرة)

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
ar: لاحتوائه مع قاموس رواجا مثل {} "{} I كرة القدم ألعاب ". يتم تجاهل الحروف الكبيرة والصغيرة.

en: Add question
ar: اضافة سؤال

en: Quiz title
ar: عنوان الاختبار

en: Hide quiz title
ar: اخفاء عنوان الاختبار

en: Hide title
ar: اخفاء العنوان

en: The title serves as quiz heading.
ar: العنوان يظهر كعنوانا من اجل الاختبار.

en: Hide "Restart quiz" button
ar: اخفاء زر"اعادة الاختبار"

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
ar: اخفاء زر "اعادة الاختبار" في الواجهة

en: Hide "View question" button
ar: اخفاء زر "عرض السؤال"

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
ar: اخفاء زر "عرض السؤال" في الواجهة

en: Display question randomly
ar: اعرض الاسئلة عشوائياً

en: Display answers randomly
ar: اعرض الاجابات عشوائياً

en: Seconds
ar: ثواني

en: 0 = no limit
ar: 0 = بدون وقت محدد

en: Statistics
ar: احصائيات

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
ar: الإحصاءات عن الإجابات الصحيحة أو الخاطئة. سيتم حفظ الإحصاءات عند إكمال الاختبار، وليس بعد كل سؤال. الإحصاءات تظهر فقط خلال قائمة الإدارة. (الإحصاءات الداخلية)

en: Statistics IP-lock
ar: احصائيات قفل-اي بي

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
ar: بالدقائق (مستحسن 1440 دقيقة = 1 يوم)

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
ar: حماية الإحصاءات من البريد المزعج. النتائج سوف تحفظ كل * دقيقة من نفي الاي بي. (0= غير مفعل)

en: Quiz description
ar: وصف الاختبار

en: This text will be displayed before start of the quiz.
ar: سيتم عرض هذا النص قبل بدء الاختبار.

en: Results text
ar: نص النتائج

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
ar: سيتم عرض هذا النص في نهاية الاختبار (في النتائج). (هذا النص اختياري)

en: Activate graduation
ar: تفعيل التقييم

en: Hint:
ar: تلميح:

en: Maximal 15 levels
ar: اقصى حد 15 مستوى

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
ar: النسبة المئوية تشير الي الدرجة الكلية للأختبار.( المجموع الحالي %d درجة في %d سؤال

en: Values can also be mixed up
ar: يمكن لخبطة القيم

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
ar: 10.15% او 10.15% مسموح به (اقصى حد هو رقمين بعد النسبة المئوية)

en: from:
ar: من:

en: percent
ar: النسبة المئوية

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
ar: (سوف يتم عرضه، عندما تكون نسبة النتيجة>= <span class="resultProzent">%s</span>%%)

en: Delete graduation
ar: حذف التقييم

en: Add graduation
ar: اضافة تقييم

en: Show points
ar: اعرض الدرجات

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
ar: يظهر في الاختبار، كم عدد نقاط يمكن الوصول للأسئلة المعنية.

en: Check -> continue
ar: فحص->استكمال

en: Quiz overview
ar: شاشة الاختبار

en: Add quiz
ar: اضف اختبار

en: Maximal %d MiB
ar: الحد الاقصى من %d MIB

en: Export
ar: تصدير

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
ar: اختار سؤال، الذي تود أن تقوم بتصديره و اضغط على "ابدأ التصدير"

en: Start export
ar: ابدأ التصدير

en: Shortcode
ar: الكود

en: Preview
ar: استعراض

en: Quiz: %s - Statistics
ar: احصائيات اختبار: %s

en: Stats not enabled
ar: الاحصائيات غير مفعلة

en: Activate statistics
ar: تفعيل الاحصائيات

en: Hints used
ar: التلميحات مستخدمة

en: Total
ar: المجموع

en: Reset statistics
ar: اعادة ضبط الاحصائيات
