Simple WordPress Membership - en to tr_TR translation catalogue (797 entries)

en: Payment Button ID
tr_TR: Ödeme Düğmesi Kimliği

en: Payment Button Title
tr_TR: Ödeme Düğmesi Başlığı

en: Membership Level ID
tr_TR: Üyelik Seviye Kimliği

en: Button Type
tr_TR: Düğme Tipi

en: Button Shortcode
tr_TR: Düğme Kısa Kodu

en: Delete
tr_TR: Sil

en: The selected entry was deleted!
tr_TR: Seçilen Giriş Silindi!

en: Simple Membership::Payments
tr_TR: Basit Üyelik::Ödemeler

en: Transactions
tr_TR: Ödeme İşlemleri

en: Manage Payment Buttons
tr_TR: Ödeme Düğmelerini Yönet

en: Create New Button
tr_TR: Yeni Buton Oluştur

en: View Profile
tr_TR: Profili Görüntüle

en: Row ID
tr_TR: Sıra Kimliği

en: Email Address
tr_TR: E-Posta Adresi

en: First Name
tr_TR: Adınız

en: Last Name
tr_TR: Soyadınız

en: Member Profile
tr_TR: Üye Profili

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Transaction ID
tr_TR: İşlem Kimliği

en: Subscriber ID
tr_TR: İşlem Kimliği

en: Amount
tr_TR: Tutar

en: Membership Level
tr_TR: Üyelik Düzeyi

en: Status/Note
tr_TR: Durum/Not

en: No active subscriptions
tr_TR: Aktif Abonelik Yok

en: Cancel Subscription
tr_TR: Aboneliği İptal Et

en: Are you sure that you want to cancel the subscription?
tr_TR: Aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: The admin of this site does not allow users to access the wp dashboard.
tr_TR: Bu sitenin yöneticisi, kullanıcıların kontrol paneline erişmesine izin vermiyor.

en: Go back to the home page by
tr_TR: Ana sayfaya geri dön

en: clicking here
tr_TR: buraya tıklayınız

en: Error! This site has the force WP user login feature enabled in the settings. We could not find a WP user record for the given username:
tr_TR: Hata! Bu site, ayarlarda zorunlu kullanıcı girişi özelliğini etkinleştirmiştir. Verilen kullanıcı adı için bir kullanıcı kaydı bulamadık:

en: This error is triggered when a member account doesn't have a corresponding WP user account. So the plugin fails to log the user into the WP User system.
tr_TR: Bu hata, bir üye hesabının karşılık gelen bir kullanıcı hesabı olmadığında tetiklenir. Bu nedenle eklenti, Kullanıcı sisteminde oturum açamıyor.

en: Contact the site admin and request them to check your username in the WP Users menu to see what happened with the WP user entry of your account.
tr_TR: Site yöneticisiyle iletişime geçin ve hesabınızın kullanıcı girişiyle ilgili ne olduğunu öğrenmek için kullanıcı adınızı kontrol etmelerini isteyin.

en: The site admin can disable the Force WP User Synchronization feature in the settings to disable this feature and this error will go away.
tr_TR: Site yöneticisi, bu özelliği devre dışı bırakmak için ayarlarda Kullanıcı Senkronizasyonunu Zorla özelliğini devre dışı bırakabilir ve bu hata ortadan kalkar.

en: You can use the back button of your browser to go back to the site.
tr_TR: Siteye geri dönmek için tarayıcınızın geri düğmesini kullanabilirsiniz.

en: You are not logged in.
tr_TR: Giriş yapılamadı.

en: You have the sandbox payment mode enabled in plugin settings. Make sure to turn off the sandbox mode when you want to do live transactions.
tr_TR: Eklenti ayarlarında korumalı alan ödeme modunu etkinleştirdiniz. Canlı işlemler yapmak istediğinizde korumalı alan modunu kapattığınızdan emin olun.

en: Simple WP Membership Protection
tr_TR: Üyelik Koruması

en: Simple Membership Protection options
tr_TR: Üyelik Koruması seçenekleri

en: Do you want to protect this content?
tr_TR: Bu içeriği korumak istiyor musunuz?

en: No, Do not protect this content.
tr_TR: Hayır, bu içeriği korumayın.

en: Yes, Protect this content.
tr_TR: Evet, bu içeriği koruyun.

en: Select the membership level that can access this content:
tr_TR: Bu içeriğe erişebilecek üyelik seviyesini seçin:

en: Validating, please wait
tr_TR: Doğrulanıyor, lütfen bekleyin

en: Invalid email address
tr_TR: Geçersiz E-Posta adresi

en: This field is required
tr_TR: Bu alan gereklidir

en: Password must contain at least:
tr_TR: Parola en az şunları içermelidir:

en: - a digit
tr_TR: - rakam (1-2-3)

en: - an uppercase letter
tr_TR: - büyük harf (A)

en: - a lowercase letter
tr_TR: - küçük harf (a)

en: Invalid Username
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı

en: Usernames can only contain: letters, numbers and .-_*@
tr_TR: Kullanıcı adları yalnızca şunları içerebilir: harfler, sayılar ve .-_*@

en: Minimum
tr_TR: En az

en:  characters required
tr_TR:  gerekli karakterler

en: Apostrophe character is not allowed
tr_TR: Kesme işareti karakterine izin verilmez

en: WP Membership
tr_TR: WP Üyeliği

en: Members
tr_TR: Üyeler

en: Membership Levels
tr_TR: Üyelik Düzeyleri

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Payments
tr_TR: Ödemeler

en: Add-ons
tr_TR: Eklentiler

en: You need to be logged in to view this content.
tr_TR: Bu içeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız.

en: Your account has expired.
tr_TR: Hesabınızın süresi doldu.

en: This content can only be viewed by members who joined on or before
tr_TR: Bu içerik yalnızca tarihinde veya daha önce katılan üyeler tarafından görüntülenebilir.

en: This content is not permitted for your membership level.
tr_TR: Üyelik seviyeniz için bu içeriğe izin verilmiyor.

en: You need to be logged in to view the rest of the content.
tr_TR: İçeriğin geri kalanını görüntülemek için giriş yapmalısınız.

en:  The rest of the content is not permitted for your membership level.
tr_TR:  Üyelik seviyeniz için içeriğin geri kalanına izin verilmez.

en: Error! Nonce verification failed for user registration from admin end.
tr_TR: Hata! Kullanıcı kaydı için doğrulama başarısız oldu.

en: Member record added successfully.
tr_TR: Üye kaydı başarıyla oluşturuldu.

en: Please correct the following:
tr_TR: Lütfen aşağıdakileri düzeltin:

en: Error! Nonce verification failed for user edit from admin end.
tr_TR: Hata! Kullanıcı düzenlemesi için doğrulama başarısız oldu.

en: Your current password
tr_TR: Mevcut şifreniz

en: Nonce check failed. Please reload the page.
tr_TR: Kontrol başarısız oldu. Lütfen sayfayı yenileyin.

en: Invalid Email Address
tr_TR: Geçersiz E-Posta adresi

en: Already taken
tr_TR: Zaten alınmış

en: Available
tr_TR: Mevcut

en: Name contains invalid character
tr_TR: Ad geçersiz karakter içeriyor

en: Username field cannot be empty.
tr_TR: Kullanıcı adı alanı boş geçilemez.

en: Password field cannot be empty.
tr_TR: Şifre alanı boş geçilemez.

en: Warning! Simple Membership plugin cannot process this login request to prevent you from getting logged out of WP Admin accidentally.
tr_TR: Uyarı! Simple Membership plugin, WP Admin'den yanlışlıkla çıkış yapmanızı önlemek için bu oturum açma isteğini işleyemez.

en: Click here
tr_TR: Buraya tıklayın

en:  to see the profile you are currently logged into in this browser.
tr_TR:  Bu tarayıcıda oturum açmış olduğunuz profili görmek için.

en: You are logged into the site as an ADMIN user in this browser. First, logout from WP Admin then you will be able to log in as a normal member.
tr_TR: Bu tarayıcıda siteye Yönetici kullanıcısı olarak giriş yaptınız. İlk olarak, WP Yönetici'den çıkış yapın, ardından normal bir üye olarak giriş yapabileceksiniz.

en: Alternatively, you can use a different browser (where you are not logged-in as ADMIN) to test the membership login.
tr_TR: Alternatif olarak, üyelik girişini test etmek için (Yönetici olarak giriş yapmadığınız) farklı bir tarayıcı kullanabilirsiniz.

en: Your normal visitors or members will never see this message. This message is ONLY for ADMIN user.
tr_TR: Normal ziyaretçileriniz veya üyeleriniz bu mesajı asla görmeyecek. Bu mesaj Yalnızca Yönetici kullanıcısı içindir.

en: Captcha validation failed on the login form.
tr_TR: Oturum açma formunda Captcha doğrulaması başarısız oldu.

en: No user found with that username or email.
tr_TR: Bu kullanıcı adına veya e-postaya sahip bir kullanıcı bulunamadı.

en: Password empty or invalid.
tr_TR: Şifre boş veya geçersiz.

en: Account is inactive.
tr_TR: Hesap etkin değil.

en: Account has expired.
tr_TR: Hesabın süresi doldu.

en: Account is pending.
tr_TR: Hesap beklemede.

en: You need to activate your account. If you didn't receive an email then %s to resend the activation email.
tr_TR: Hesabınızı etkinleştirmeniz gerekiyor. Bir e-posta almadıysanız, etkinleştirme e-postasını yeniden göndermek için %s.

en: click here
tr_TR: buraya tıklayın

en: You are logged in as:
tr_TR: Şu şekilde oturum açtınız:

en: Logged Out Successfully.
tr_TR: Oturum Başarıyla Kapatıldı.

en: Session Expired.
tr_TR: Oturum süresi doldu.

en: Please login again.
tr_TR: Lütfen tekrar giriş yapın.

en: Category ID
tr_TR: Kategori ID

en: Category Name
tr_TR: Kategori Adı

en: Category Type (Taxonomy)
tr_TR: Kategori Tipi

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Count
tr_TR: Saymak

en: Error! Nonce security verification failed for Category Protection Update action. Clear cache and try again.
tr_TR: Hata! Kategori Koruma Güncellemesi eylemi için güvenlik doğrulaması başarısız oldu. Önbelleği temizleyin ve tekrar deneyin.

en: Category protection updated!
tr_TR: Kategori koruması güncellendi!

en: No category found.
tr_TR: Kategori bulunamadı.

en: Please login to comment.
tr_TR: Lütfen yorum yapmak için giriş yapın.

en: Please Login to Comment.
tr_TR: Lütfen yorum yapmak için giriş yapın.

en: Comments not allowed by a non-member.
tr_TR: Üye olmayanların yorum yapmasına izin verilmez.

en: Wordpress account exists with given username. But the given email doesn't match.
tr_TR: Verilen kullanıcı adı ile wordpress hesabı mevcuttur. Ancak verilen e-posta eşleşmiyor.

en:  Use a different username to complete the registration. If you want to use that username then you must enter the correct email address associated with the existing WP user to connect with that account.
tr_TR:  Kaydı tamamlamak için farklı bir kullanıcı adı kullanın! Bu kullanıcı adını kullanmak istiyorsanız, o hesaba bağlanmak için mevcut WP kullanıcısıyla ilişkili doğru e-posta adresini girmelisiniz.

en: Wordpress account exists with given email. But the given username doesn't match.
tr_TR: Verilen e-posta ile wordpress hesabı var. Ancak verilen kullanıcı adı eşleşmiyor.

en:  Use a different email address to complete the registration. If you want to use that email then you must enter the correct username associated with the existing WP user to connect with that account.
tr_TR:  Kaydı tamamlamak için farklı bir e-posta adresi kullanın. Bu e-postayı kullanmak istiyorsanız, o hesaba bağlanmak için mevcut WP kullanıcısıyla ilişkili doğru kullanıcı adını girmelisiniz.

en: Username is required
tr_TR: Kullanıcı adı gerekli

en: Username contains invalid character
tr_TR: Kullanıcı adı geçersiz karakter içeriyor

en: Username already exists.
tr_TR: Kullanıcı adı zaten var.

en: Password is required
tr_TR: Şifre gereklidir

en: Password mismatch
tr_TR: Şifre eşleşmiyor

en: Email is required
tr_TR: E-posta gereklidir

en: Email is invalid
tr_TR: E-posta geçersiz

en: Email is already used.
tr_TR: E-posta zaten kullanılmış.

en: Member since field is invalid
tr_TR: Alan geçersiz olduğu için üye

en: Access starts field is invalid
tr_TR: Erişim başlangıçları alanı geçersiz

en: Gender field is invalid
tr_TR: Cinsiyet alanı geçersiz

en: Account state field is invalid
tr_TR: Hesap durumu alanı geçersiz

en: Invalid membership level
tr_TR: Geçersiz üyelik düzeyi

en: You are already logged in. You don't need to create another account. So the registration form is hidden.
tr_TR: Zaten giriş yaptınız. Başka bir hesap oluşturmanıza gerek yok. Kayıt formu gizlidir.

en: This unique registration link (see the URL in the browser's address bar) has already been used. You don't need to create another account. Log into the existing account to access the protected content.
tr_TR: Bu benzersiz kayıt bağlantısı (tarayıcının adres çubuğundaki URL'ye bakın) zaten kullanılmış. Başka bir hesap oluşturmanıza gerek yoktur. Korunan içeriğe erişmek için mevcut hesapta oturum açın.

en: This unique registration link (see the URL in the browser's address bar) is invalid. Could not find a match for the given member ID and the security code. Please contact the site administrator.
tr_TR: Bu benzersiz kayıt bağlantısı (tarayıcının adres çubuğundaki URL'ye bakın) geçersiz. Verilen üye kimliği ve güvenlik kodu için bir eşleşme bulunamadı. Lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Error! Invalid Request. Could not find a match for the given security code and the user ID.
tr_TR: Hata! Geçersiz istek. Verilen güvenlik kodu ve kullanıcı kimliği için bir eşleşme bulunamadı.

en: Join Us
tr_TR: Bize katılın

en: Free membership is disabled on this site. Please make a payment from the
tr_TR: Bu sitede ücretsiz üyelik devre dışıdır. Lütfen şu adresten ödeme yapın:

en:  page to pay for a premium membership.
tr_TR:  premium üyelik için ödeme sayfası.

en: You will receive a unique link via email after the payment. You will be able to use that link to complete the premium membership registration.
tr_TR: Ödemeden sonra e-posta yoluyla benzersiz bir bağlantı alacaksınız. Premium üyelik kaydını tamamlamak için bu bağlantıyı kullanabileceksiniz.

en: Security check: captcha validation failed.
tr_TR: Güvenlik kontrolü: CAPTCHA doğrulaması başarısız oldu.

en: You must accept the terms and conditions.
tr_TR: Şartlar ve koşulları kabul etmelisiniz.

en: You must agree to the privacy policy.
tr_TR: Gizlilik politikasını kabul etmelisiniz.

en: You need to confirm your email address. Please check your email and follow instructions to complete your registration.
tr_TR: E-posta adresinizi onaylamanız gerekiyor. Lütfen e-postanızı kontrol edin ve kaydınızı tamamlamak için talimatları izleyin.

en: Registration Successful.
tr_TR: Kayıt başarılı.

en: Please
tr_TR: Lütfen

en: Log In
tr_TR: Giriş Yapın

en: Please correct the following
tr_TR: Lütfen aşağıdakileri düzeltin

en: Membership Level Couldn't be found.
tr_TR: Üyelik Düzeyi bulunamadı.

en: Error! Nonce verification failed for front end profile edit.
tr_TR: Hata! Kullanıcı profil düzenlemesi için doğrulama başarısız oldu.

en: Profile updated successfully.
tr_TR: Profil başarıyla güncellendi.

en: Profile updated successfully. You will need to re-login since you changed your password.
tr_TR: Profil başarıyla güncellendi. Parolanızı değiştirdiğiniz için yeniden oturum açmanız gerekecek.

en: Please correct the following.
tr_TR: Lütfen aşağıdakileri düzeltin.

en: Captcha validation failed.
tr_TR: CAPTCHA doğrulaması başarısız oldu.

en: Email address not valid.
tr_TR: E-posta adresi geçerli değil.

en: No user found with that email address.
tr_TR: Bu E-Posta adresine sahip kullanıcı bulunamadı.

en: Email Address:
tr_TR: E-posta Adresi:

en: Password reset link has been sent to your email address.
tr_TR: Şifre sıfırlama bağlantısı e-posta adresinize gönderilmiştir.

en: New password has been sent to your email address.
tr_TR: E-posta adresinize yeni şifre gönderilmiştir.

en: Can't find member account.
tr_TR: Üye hesabı bulunamıyor.

en: Account already active.
tr_TR: Hesap zaten aktif.

en:  to log in.
tr_TR:  giriş yapın.

en: Activation code mismatch. Cannot activate this account. Please contact the site admin.
tr_TR: Aktivasyon kodu uyuşmazlığı. Bu hesap etkinleştirilemiyor. Lütfen site yöneticisi ile iletişime geçiniz.

en: Success! Your account has been activated successfully.
tr_TR: Tebrikler! Hesabınız başarıyla etkinleştirildi.

en: Cannot find member account.
tr_TR: Üye hesabı bulunamıyor.

en: Activation email has been sent. Please check your email and activate your account.
tr_TR: Etkinleştirme E-Postası gönderildi. Lütfen E-Postanızı kontrol edin ve hesabınızı etkinleştirin.

en: Sorry, Nonce verification failed.
tr_TR: Üzgünüz, doğrulama başarısız oldu.

en: Sorry, Password didn't match.
tr_TR: Üzgünüz, parola eşleşmedi.

en: Error! Password fields do not match. Please try again.
tr_TR: Hata! Parola alanları eşleşmiyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: Error! Invalid password reset request.
tr_TR: Hata! Geçersiz parola sıfırlama isteği.

en: Password Reset Successful.
tr_TR: Parola Sıfırlama Başarılı.

en: Date format is not valid.
tr_TR: Tarih biçimi geçerli değil.

en: Access duration must be > 0.
tr_TR: Erişim süresi > 0 olmalıdır.

en: Member
tr_TR: Üye

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Access Starts
tr_TR: Erişim Başlangıçları

en: Account State
tr_TR: Hesap Durumu

en: Last Login Date
tr_TR: Son Giriş Tarihi

en: Set Status to Active
tr_TR: Durumu Etkin olarak ayarla

en: Set Status to Active and Notify
tr_TR: Durumu Aktif Yap ve Bildir

en: Set Status to Inactive
tr_TR: Durumu Etkin Değil olarak ayarlayın

en: Set Status to Pending
tr_TR: Durumu Beklemede olarak ayarlayın

en: Set Status to Expired
tr_TR: Durumu Süresi Doldu olarak ayarlayın

en: incomplete
tr_TR: eksik

en: No member found.
tr_TR: Üye bulunamadı.

en: Error! Nonce verification failed for user delete from admin end.
tr_TR: Hata! Kullanıcının yönetici tarafından silinmesi için doğrulama başarısız oldu.

en: Error! Nonce security verification failed for Bulk Change Membership Level action. Clear cache and try again.
tr_TR: Hata! Güvenlik doğrulaması, Toplu Üyelik Düzeyini Değiştirme eylemi için başarısız oldu. Önbelleği temizleyin ve tekrar deneyin.

en: Error! Please select a membership level first.
tr_TR: Hata! Lütfen önce bir üyelik düzeyi seçin.

en: Membership level change operation completed successfully.
tr_TR: Üyelik seviyesi değiştirme işlemi başarıyla tamamlandı.

en: Error! Nonce security verification failed for Bulk Change Access Starts Date action. Clear cache and try again.
tr_TR: Hata! Toplu Erişim Başlangıç ​​Tarihini Değiştir eylemi için güvenlik doğrulaması başarısız oldu. Önbelleği temizleyin ve tekrar deneyin.

en: Access starts date change operation successfully completed.
tr_TR: Erişim başlangıç ​​tarihi değiştirme işlemi başarıyla tamamlandı.

en: Bulk Update Membership Level of Members
tr_TR: Üyelerin Toplu Üyelik Düzeyini Güncelleme

en: You can manually change the membership level of any member by editing the record from the members menu.
tr_TR: Üyeler menüsünden kaydı düzenleyerek herhangi bir üyenin üyelik seviyesini manuel olarak değiştirebilirsiniz.

en: You can use the following option to bulk update the membership level of users who belong to the level you select below.
tr_TR: Aşağıda seçtiğiniz seviyeye ait olan kullanıcıların üyelik seviyelerini toplu olarak güncellemek için aşağıdaki seçeneği kullanabilirsiniz.

en: Membership Level:
tr_TR: Üyelik Düzeyi:

en: Select Current Level
tr_TR: Mevcut Seviyeyi Seçin

en: Select the current membership level (the membership level of all members who are in this level will be updated).
tr_TR: Mevcut üyelik seviyesini seçin (bu seviyedeki tüm üyelerin üyelik seviyeleri güncellenecektir).

en: Level to Change to:
tr_TR: Değiştirilecek Düzey:

en: Select Target Level
tr_TR: Hedef Düzey Seçin

en: Select the new membership level.
tr_TR: Yeni üyelik seviyesini seçin.

en: Bulk Change Membership Level
tr_TR: Toplu Üyelik Düzeyini Değiştirme

en: Bulk Update Access Starts Date of Members
tr_TR: Toplu Güncelleme Erişimi Üyelerin Başlangıç ​​Tarihi

en: The access starts date of a member is set to the day the user registers. This date value is used to calculate how long the member can access your content that are protected with a duration type protection in the membership level.
tr_TR: Bir üyenin erişim başlangıç ​​tarihi, kullanıcının kayıt olduğu gün olarak belirlenir. Bu tarih, üyelik düzeyinde bir süre tipi koruma ile korunan içeriğinize üyenin ne kadar süreyle erişebileceğini hesaplamak için kullanılır.

en: You can manually set a specific access starts date value of all members who belong to a particular level using the following option.
tr_TR: Aşağıdaki seçeneği kullanarak, belirli bir düzeye ait tüm üyelerin belirli bir erişim başlangıç ​​tarihini manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

en: Select Level
tr_TR: Seviye seç

en: Select the Membership level (the access start date of all members who are in this level will be updated).
tr_TR: Üyelik seviyesini seçin (bu seviyedeki tüm üyelerin erişim başlangıç ​​tarihi güncellenecektir).

en: Specify the Access Starts date value.
tr_TR: Erişim Başlangıç ​​tarihini belirtin.

en: Bulk Change Access Starts Date
tr_TR: Toplu Değişiklik Erişim Başlangıç ​​Tarihi

en: Simple WP Membership::Members
tr_TR: Simple WP Membership::Üyeler

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add Member
tr_TR: Üye Ekle

en: Bulk Operation
tr_TR: Toplu İşlem

en: Error! Nonce verification failed for membership level creation from admin end.
tr_TR: Hata! Yönetici üyelik düzeyi oluşturma doğrulaması başarısız oldu.

en: Membership Level Creation Successful.
tr_TR: Üyelik Seviyesi Oluşturma Başarılı.

en: Error! Nonce verification failed for membership level edit from admin end.
tr_TR: Hata! Yönetici tarafından üyelik düzeyinde düzenleme için zaman doğrulama başarısız oldu.

en: Membership Level Updated Successfully.
tr_TR: Üyelik Düzeyi Başarıyla Güncellendi.

en: Role
tr_TR: Rol

en: Access Valid For/Until
tr_TR: Erişim Geçerlilik Süresi/Sonu

en: No membership levels found.
tr_TR: Üyelik düzeyi bulunamadı.

en: Error! Nonce verification failed for membership level delete from admin end.
tr_TR: Hata! Yönetici üyelik düzeyi silme için doğrulama başarısız oldu.

en: Search
tr_TR: Ara

en: Simple WP Membership::Membership Levels
tr_TR: Simple WP Membership : Üyelik Seviyeleri

en: Add Level
tr_TR: Seviye Ekle

en: Manage Content Protection
tr_TR: İçerik Korumasını Yönetin

en: Category Protection
tr_TR: Kategori Koruması

en: Post and Page Protection
tr_TR: Gönderi ve Sayfa Koruması

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Status
tr_TR: Durum

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Type
tr_TR: Tip

en: Error! Nonce security verification failed for Post Protection Update action. Clear cache and try again.
tr_TR: Hata! Koruma Sonrası Güncelleme eylemi için güvenlik doğrulaması başarısız oldu. Önbelleği temizleyin ve tekrar deneyin.

en: Protection settings updated!
tr_TR: Koruma ayarları güncellendi!

en: No items found.
tr_TR: Hiçbir öğe bulunamadı.

en: The category or parent category of this post is protected. You can change the category protection settings from the
tr_TR: Bu gönderinin kategorisi veya üst kategorisi korumalıdır. Kategori koruma ayarlarını şu adresten değiştirebilirsiniz:

en: category protection menu
tr_TR: kategori koruma menüsü

en: The email address you used is not whitelisted on this site.
tr_TR: Kullandığınız E-Posta adresi bu sitede beyaz listede yok.

en: The email address you used is blacklisted on this site.
tr_TR: Kullandığınız E-Posta adresi bu sitede kara listede.

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Payment Settings
tr_TR: Ödeme Ayarları

en: Email Settings
tr_TR: E-Posta Ayarları

en: Tools
tr_TR: Aletler

en: Advanced Settings
tr_TR: Gelişmiş Ayarlar

en: Blacklisting & Whitelisting
tr_TR: Kara Liste ve Beyaz Liste

en: Addons Settings
tr_TR: Eklenti Ayarları

en: Plugin Documentation
tr_TR: Eklenti Belgeleri

en: Enable Free Membership
tr_TR: Ücretsiz Üyeliği Etkinleştir

en: Enable/disable registration for free membership level. When you enable this option, make sure to specify a free membership level ID in the field below.
tr_TR: Ücretsiz üyelik düzeyi için kaydı etkinleştirin/devre dışı bırakın. Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, aşağıdaki alanda ücretsiz bir üyelik düzeyi kimliği belirttiğinizden emin olun.

en: Free Membership Level ID
tr_TR: Ücretsiz Üyelik Düzeyi Kimliği

en: Assign free membership level ID
tr_TR: Ücretsiz üyelik düzeyi kimliği atayın

en: Enable More Tag Protection
tr_TR: Daha Fazla Etiket Korumasını Etkinleştirin

en: Enables or disables "more" tag protection in the posts and pages. Anything after the More tag is protected. Anything before the more tag is teaser content.
tr_TR: Gönderilerde ve sayfalarda "daha fazla" etiket korumasını etkinleştirir veya devre dışı bırakır. Daha fazla etiketinden sonraki her şey korunur. Daha fazla etiketinden önceki her şey tanıtım içeriğidir.

en: Hide Adminbar
tr_TR: Yönetici Çubuğunu Gizle

en: WordPress shows an admin toolbar to the logged in users of the site. Check this if you want to hide that admin toolbar in the frontend of your site.
tr_TR: WordPress, sitenin oturum açmış kullanıcılarına bir yönetici araç çubuğu gösterir. Bu yönetici araç çubuğunu sitenizin ön ucunda gizlemek istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Show Adminbar to Admin
tr_TR: Yönetici Çubuğunu Yöneticiye Göster

en: Use this option if you want to show the admin toolbar to admin users only. The admin toolbar will be hidden for all other users.
tr_TR: Yönetici araç çubuğunu yalnızca yönetici kullanıcılara göstermek istiyorsanız bu seçeneği kullanın. Yönetici araç çubuğu diğer tüm kullanıcılar için gizlenecektir.

en: Disable Access to WP Dashboard
tr_TR: WP Dashboard'a Erişimi Devre Dışı Bırak

en: WordPress allows a standard wp user to be able to go to the wp-admin URL and access his profile from the wp dashboard. Using this option will prevent any non-admin users from going to the wp dashboard.
tr_TR: WordPress, standart bir wp kullanıcısının wp-admin URL'sine gitmesine ve profiline wp panosundan erişmesine izin verir. Bu seçeneğin kullanılması, yönetici olmayan kullanıcıların wp kontrol paneline gitmesini engelleyecektir.

en: Default Account Status
tr_TR: Varsayılan Hesap Durumu

en: Select the default account status for newly registered users. If you want to manually approve the members then you can set the status to "Pending".
tr_TR: Yeni kayıtlı kullanıcılar için varsayılan hesap durumunu seçin. Üyeleri manuel olarak onaylamak istiyorsanız durumu "Beklemede" olarak ayarlayabilirsiniz.

en: Members Must be Logged in to Comment
tr_TR: Üyelerin Yorum Yapabilmeleri İçin Oturum Açmaları Gerekir

en: Enable this option if you only want the members of the site to be able to post a comment.
tr_TR: Yalnızca site üyelerinin yorum yazabilmesini istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable Toggle Password Visibility in Login Form
tr_TR: Oturum Açma Formunda Geçiş Parolası Görünürlüğünü Etkinleştir

en: You can use it to show a toggle password visibility option in the login form. It will add a Show Password checkbox.
tr_TR: Oturum açma formunda geçiş parolası görünürlük seçeneği göstermek için kullanabilirsiniz. Bir Parolayı Göster onay kutusu ekleyecektir.

en: Enable Password Reset Using Link
tr_TR: Bağlantıyı Kullanarak Parola Sıfırlamayı Etkinleştirin

en: You can enable this option if you want to handle the password reset functionality using a reset link that is emailed to the member. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/password-reset-notification-email-customization/" target="_blank">this documentation</a> to learn more about the password reset function.
tr_TR: Üyeye E-Postayla gönderilen bir sıfırlama bağlantısını kullanarak parola sıfırlama işlevini gerçekleştirmek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz. Oku <a href="https://simple-membership-plugin.com/password-reset-notification-email-customization/" target="_blank">bu belgeler </a> Parola sıfırlama işlevi hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

en: Pages Settings
tr_TR: Sayfa Ayarları

en: Login Page URL
tr_TR: Giriş Sayfası URL'si

en: Registration Page URL
tr_TR: Kayıt Sayfası URL'si

en: Join Us Page URL
tr_TR: Bize Katılın Sayfa URL'si

en: Edit Profile Page URL
tr_TR: Profil Sayfası URL'sini Düzenle

en: Password Reset Page URL
tr_TR: Parola Sıfırlama Sayfası URL'si

en: Optional Pages Settings
tr_TR: İsteğe Bağlı Sayfa Ayarları

en: Thank You Page URL
tr_TR: Teşekkür Sayfası URL'si

en: It is useful to use a thank you page in your payment button configuration. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/paid-registration-from-the-thank-you-page/" target="_blank">this documentation</a> to learn more.
tr_TR: Ödeme butonu yapılandırmanızda bir teşekkür sayfası kullanmanızda fayda var. Oku <a href="https://simple-membership-plugin.com/paid-registration-from-the-thank-you-page/" target="_blank">bu belgeler </a> daha fazla öğrenmek için.

en: Test & Debug Settings
tr_TR: Test ve Hata Ayıklama Ayarları

en: Check this option to enable debug logging.
tr_TR: Hata ayıklama günlüğünü etkinleştirmek için bu seçeneği işaretleyin.

en:  This can be useful when troubleshooting an issue. Turn it off and reset the log files after the troubleshooting is complete.
tr_TR:  Bu, bir sorunu giderirken faydalı olabilir. Sorun giderme tamamlandıktan sonra kapatın ve günlük dosyalarını sıfırlayın.

en: View general debug log file by clicking
tr_TR: Genel hata ayıklama günlük dosyasını görüntülemek için tıklayın!

en: here
tr_TR: burada

en: View login related debug log file by clicking
tr_TR: Oturum açmayla ilgili hata ayıklama günlük dosyasını görüntülemek için tıklayın!

en: Reset debug log files by clicking
tr_TR: Hata ayıklama günlük dosyalarını tıklayarak sıfırlayın

en: Enable Debug
tr_TR: Hata Ayıklamayı Etkinleştir

en: Sandbox or Test Mode Payment Settings
tr_TR: Korumalı Alan veya Test Modu Ödeme Ayarları

en: Enable Sandbox or Test Mode
tr_TR: Sandbox veya Test Modunu Etkinleştirin

en: Enable this option if you want to do sandbox payment testing.
tr_TR: Korumalı alan ödeme testi yapmak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: PayPal Settings
tr_TR: PayPal Ayarları

en: Live Client ID
tr_TR: Canlı İstemci Kimliği

en: Enter your PayPal Client ID for live mode.
tr_TR: Canlı mod için PayPal Müşteri Kimliğinizi girin.

en: Live Secret Key
tr_TR: Canlı Gizli Anahtar

en: Enter your PayPal Secret Key for live mode.
tr_TR: Canlı mod için PayPal Gizli Anahtarınızı girin.

en: Sandbox Client ID
tr_TR: Sandbox İstemci Kimliği

en: Enter your PayPal Client ID for sandbox mode.
tr_TR: Korumalı alan modu için PayPal İstemci Kimliğinizi girin.

en: Sandbox Secret Key
tr_TR: Sandbox Gizli Anahtarı

en: Enter your PayPal Secret Key for sandbox mode.
tr_TR: Korumalı alan modu için PayPal Gizli Anahtarınızı girin.

en: Stripe Global Settings
tr_TR: Şerit Genel Ayarları

en: Pre-fill Member Email Address
tr_TR: Üye E-posta Adresini Önceden Doldurun

en: Pre-fills the email address of the logged-in member on the Stripe checkout form when possible
tr_TR: Mümkün olduğunda Stripe ödeme formunda oturum açmış üyenin E-Posta adresini önceden doldurur

en: Test Publishable Key
tr_TR: Yayınlanabilir Anahtarı Test Et

en: Stripe API Test publishable key
tr_TR: Stripe API Testi yayınlanabilir anahtarı

en: Test Secret Key
tr_TR: Gizli Anahtarı Test Et

en: Stripe API Test secret key
tr_TR: Stripe API Testi gizli anahtarı

en: Live Publishable Key
tr_TR: Canlı Yayınlanabilir Anahtar

en: Stripe API Live publishable key
tr_TR: Stripe API Live yayınlanabilir anahtarı

en: Stripe API Live secret key
tr_TR: Stripe API Live gizli anahtarı

en: Email Settings Overview
tr_TR: E-Posta Ayarlarına Genel Bakış

en: Email Misc. Settings
tr_TR: E-Posta Çeşitli Ayarlar

en: From Email Address
tr_TR: E-Posta adresinden

en: Allow HTML in Emails
tr_TR: E-Postalarda HTML'ye İzin Ver

en: Email Settings (Prompt to Complete Registration )
tr_TR: E-Posta Ayarları (Kaydı Tamamlama İstemi)

en: Email Subject
tr_TR: E-Posta konu

en: Email Body
tr_TR: E-Posta Gövdesi

en: Enter the email address where you want the admin notification email to be sent to.
tr_TR: Yönetici bildirim E-Postasının gönderilmesini istediğiniz E-Posta adresini girin.

en:  You can put multiple email addresses separated by comma (,) in the above field to send the notification to multiple email addresses.
tr_TR:  Bildirimi birden çok E-Posta adresine göndermek için yukarıdaki alana virgülle (,) ayırarak birden çok E-Posta adresi girebilirsiniz.

en: Enter the subject for the admin notification email.
tr_TR: Yönetici bildirim E-Postası için konuyu girin.

en: This email will be sent to the admin when a new user completes the membership registration. Only works if you have enabled the "Send Notification to Admin" option above.
tr_TR: Bu E-Posta, yeni bir kullanıcı üyelik kaydını tamamladığında yöneticiye gönderilecektir. Yalnızca yukarıdaki "Yöneticiye Bildirim Gönder" seçeneğini etkinleştirdiyseniz çalışır.

en: Email Settings (Registration Complete)
tr_TR: E-Posta Ayarları (Kayıt Tamamlandı)

en: Send Notification to Admin
tr_TR: Yöneticiye Bildirim Gönder

en: Enable this option if you want the admin to receive a notification when a member registers.
tr_TR: Bir üye kaydolduğunda yöneticinin bir bildirim almasını istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Admin Email Address
tr_TR: Yönetici E-Posta Adresi

en: Admin Notification Email Subject
tr_TR: Yönetici Bildirimi E-Posta Konusu

en: Admin Notification Email Body
tr_TR: Yönetici Bildirim E-Posta Gövdesi

en: Send Email to Member When Added via Admin Dashboard
tr_TR: Yönetici Panosu aracılığıyla Eklendiğinde Üyeye E-Posta Gönder

en: Email Settings (Password Reset)
tr_TR: E-Posta Ayarları (Şifre Sıfırlama)

en:  Email Settings (Account Upgrade Notification)
tr_TR:  E-Posta Ayarları (Hesap Yükseltme Bildirimi)

en: Disable Email Notification After Upgrade
tr_TR: Yükseltmeden Sonra E-Posta Bildirimini Devre Dışı Bırak

en: You can use this option to disable the email notification that gets sent to the members when they make a payment for upgrade or renewal.
tr_TR: Yükseltme veya yenileme için ödeme yaptıklarında üyelere gönderilen E-Posta bildirimini devre dışı bırakmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

en:  Email Settings (Bulk Account Activate Notification)
tr_TR:  E-Posta Ayarları (Toplu Hesap Aktivasyon Bildirimi)

en:  Email Settings (Email Activation)
tr_TR:  E-Posta Ayarları (E-Posta Etkinleştirme)

en: Enable Expired Account Login
tr_TR: Süresi Dolmuş Hesap Girişini Etkinleştir

en: When enabled, expired members will be able to log into the system but won't be able to view any protected content. This allows them to easily renew their account by making another payment.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, süresi dolmuş üyeler sisteme giriş yapabilecek ancak korunan içeriği görüntüleyemeyecektir. Bu, başka bir ödeme yaparak hesaplarını kolayca yenilemelerini sağlar.

en: Membership Renewal URL
tr_TR: Üyelik Yenileme URL'si

en: You can create a renewal page for your site. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/creating-membership-renewal-button/" target="_blank">this documentation</a> to learn how to create a renewal page.
tr_TR: Siteniz için yenileme sayfası oluşturabilirsiniz. Oku <a href="https://simple-membership-plugin.com/creating-membership-renewal-button/" target="_blank">bu belgeler</a> yenileme sayfasının nasıl oluşturulacağını öğrenmek için.

en: After Registration Redirect URL
tr_TR: Kayıttan Sonra Yönlendirme URL'si

en: You can enter an URL here to redirect the members to this page after they submit the registration form. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/configure-after-registration-redirect-for-members/" target="_blank">this documentation</a> to learn how to setup after registration redirect.
tr_TR: Kayıt formunu gönderdikten sonra üyeleri bu sayfaya yönlendirmek için buraya bir URL girebilirsiniz. Oku <a href="https://simple-membership-plugin.com/configure-after-registration-redirect-for-members/" target="_blank">bu belgeler</a> kayıt yönlendirmesinden sonra nasıl kurulacağını öğrenmek için.

en: Enable Auto Login After Registration
tr_TR: Kayıttan Sonra Otomatik Oturum Açmayı Etkinleştir

en: Use this option if you want the members to be automatically logged into your site right after they complete the registration. This option will override any after registration redirection and instead it will trigger the after login redirection. Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/configure-auto-login-after-registration-members/" target="_blank">this documentation</a> to learn more.
tr_TR: Üyelerin kaydı tamamladıktan hemen sonra sitenize otomatik olarak giriş yapmalarını istiyorsanız bu seçeneği kullanın. Bu seçenek, herhangi bir kayıt sonrası yeniden yönlendirmeyi geçersiz kılar ve bunun yerine oturum açma sonrası yeniden yönlendirmeyi tetikler. Oku <a href="https://simple-membership-plugin.com/configure-auto-login-after-registration-members/" target="_blank">bu belgeler</a> daha fazla öğrenmek için.

en: Hide Registration Form to Logged Users
tr_TR: Kayıt Formunu Kayıtlı Kullanıcılara Gizle

en: Use this option if you want to hide the registration form to the logged-in members. If logged-in members visit the registration page, they will see a message instead of the registration form.
tr_TR: Kayıt formunu oturum açmış üyelerden gizlemek istiyorsanız bu seçeneği kullanın. Giriş yapan üyeler kayıt sayfasını ziyaret ederse, kayıt formu yerine bir mesaj görürler.

en: After Logout Redirect URL
tr_TR: Çıkış Yönlendirme URL'sinden Sonra

en: You can enter an URL here to redirect the members to this page after they click the logout link to logout from your site.
tr_TR: Sitenizden çıkış yapmak için çıkış bağlantısına tıkladıktan sonra üyeleri bu sayfaya yönlendirmek için buraya bir URL girebilirsiniz.

en: Logout Member on Browser Close
tr_TR: Tarayıcıda Üye Oturumunu Kapat

en: Enable this option if you want the member to be logged out of the account when he closes the browser.
tr_TR: Üyenin tarayıcıyı kapattığında hesaptan çıkış yapmasını istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Allow Account Deletion
tr_TR: Hesabın Silinmesine İzin Ver

en: Allow users to delete their accounts.
tr_TR: Kullanıcıların hesaplarını silmesine izin verin.

en: Force Strong Password for Members
tr_TR: Üyeler İçin Güçlü Parolayı Zorla

en: Enable this if you want the users to be forced to use a strong password for their accounts.
tr_TR: Kullanıcıların hesapları için güçlü bir parola kullanmaya zorlanmasını istiyorsanız bunu etkinleştirin.

en: Auto Delete Pending Account
tr_TR: Bekleyen Hesabı Otomatik Sil

en: Select how long you want to keep "pending" account.
tr_TR: Hesabı ne kadar süreyle "beklemede" tutmak istediğinizi seçin.

en: Admin Dashboard Access Permission
tr_TR: Yönetici Panosu Erişim İzni

en: SWPM admin dashboard is accessible to admin users only (just like any other plugin). You can allow users with other WP user roles to access the SWPM admin dashboard by selecting a value here. Note that this option cannot work if you enabled the "Disable Access to WP Dashboard" option in General Settings.
tr_TR: SWPM yönetici kontrol paneline yalnızca yönetici kullanıcılar erişebilir (tıpkı diğer eklentiler gibi). Burada bir değer seçerek, diğer WP kullanıcı rollerine sahip kullanıcıların SWPM yönetici panosuna erişmesine izin verebilirsiniz. Genel Ayarlarda "WP Dashboard'a Erişimi Devre Dışı Bırak" seçeneğini etkinleştirdiyseniz, bu seçeneğin çalışamayacağını unutmayın.

en: Force WP User Synchronization
tr_TR: WP Kullanıcı Senkronizasyonunu Zorla

en: Enable this option if you want to force the member login to be synchronized with WP user account. This can be useful if you are using another plugin that uses WP user records. For example: bbPress plugin.
tr_TR: Üye girişini WP kullanıcı hesabıyla senkronize olmaya zorlamak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin. Bu, WP kullanıcı kayıtlarını kullanan başka bir eklenti kullanıyorsanız faydalı olabilir. Örneğin: bbPress eklentisi.

en: Create Member Accounts for New WP Users
tr_TR: Yeni WP Kullanıcıları İçin Üye Hesapları Oluşturun

en: Enable Auto Create Member Accounts
tr_TR: Üye Hesaplarını Otomatik Oluşturmayı Etkinleştir

en: Enable this option to automatically create member accounts for any new WP user that is created by another plugin.
tr_TR: Başka bir eklenti tarafından oluşturulan herhangi bir yeni WP kullanıcısı için otomatik olarak üye hesapları oluşturmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Default Membership Level
tr_TR: Varsayılan Üyelik Düzeyi

en: When automatically creating a member account using this feature, the membership level of the user will be set to the one you specify here.
tr_TR: Bu özelliği kullanarak otomatik olarak üye hesabı oluştururken, kullanıcının üyelik seviyesi burada belirttiğiniz seviyeye ayarlanacaktır.

en: When automatically creating a member account using this feature, the membership account status of the user will be set to the one you specify here.
tr_TR: Bu özelliği kullanarak otomatik olarak üye hesabı oluştururken, kullanıcının üyelik hesabı durumu burada belirteceğiniz şekilde ayarlanacaktır.

en: Payment Notification Forward URL
tr_TR: Ödeme Bildirimi Yönlendirme URL'si

en: You can enter an URL here to forward the payment notification after the membership payment has been processed by this plugin. Useful if you want to forward the payment notification to an external script for further processing.
tr_TR: Üyelik ödemesi bu eklenti tarafından işlendikten sonra ödeme bildirimini iletmek için buraya bir URL girebilirsiniz. Ödeme bildirimini daha fazla işlenmek üzere harici bir komut dosyasına iletmek istiyorsanız kullanışlıdır.

en: Terms and Conditions
tr_TR: Şartlar ve koşullar

en: Enable Terms and Conditions
tr_TR: Şartlar ve Koşulları Etkinleştir

en: Users must accept the terms before they can complete the registration.
tr_TR: Kullanıcılar, kaydı tamamlamadan önce şartları kabul etmelidir.

en: Terms and Conditions Page URL
tr_TR: Şartlar ve Koşullar Sayfası URL'si

en: Enter the URL of your terms and conditions page. You can create a WordPress page and specify your terms in there then specify the URL of that page in the above field.
tr_TR: Şartlar ve koşullar sayfanızın URL'sini girin. Bir WordPress sayfası oluşturabilir ve orada terimlerinizi belirtebilir, ardından yukarıdaki alanda o sayfanın URL'sini belirtebilirsiniz.

en: Enable Privacy Policy
tr_TR: Gizlilik Politikasını Etkinleştir

en: Users must accept it before they can complete the registration.
tr_TR: Kullanıcılar, kaydı tamamlamadan önce bunu kabul etmelidir.

en: Privacy Policy Page URL
tr_TR: Gizlilik Politikası Sayfası URL'si

en: Enter the URL of your privacy policy page.
tr_TR: Gizlilik politikası sayfanızın URL'sini girin.

en: Configure Blacklisting & Whitelisting
tr_TR: Kara Liste ve Beyaz Listeyi Yapılandırma

en: Whitelisting
tr_TR: Beyaz liste

en: Enable Whitelisting Feature
tr_TR: Beyaz Liste Özelliğini Etkinleştir

en: When enabled, whitelisting feature will be activated.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, beyaz liste özelliği etkinleştirilecektir.

en: Email Address Whitelisting
tr_TR: E-Posta Adresi Beyaz Liste

en: Enter a list (comma separated) of email addresses to whitelist.
tr_TR: Beyaz listeye eklenecek E-Posta adreslerinin bir listesini (virgülle ayrılmış) girin.

en: Email Address Pattern Whitelisting
tr_TR: E-posta Adresi Kalıbı Beyaz Listeye Alma

en: Enter a list (comma separated) of email addresses pattern to whitelist. Example value: @gooddomain.com, @gmail.com, @yahoo.com
tr_TR: Beyaz listeye eklenecek E-Posta adreslerinin bir listesini (virgülle ayrılmış) girin. Örneğin: @emsalara.com, @gmail.com, @yahoo.com

en: Whitelist Message Customization
tr_TR: Beyaz Liste Mesajı Özelleştirme

en: Enter the message you want to show to the user when the whitelisted condition is met. Leave it empty to use the default message.
tr_TR: Beyaz liste koşulu karşılandığında kullanıcıya göstermek istediğiniz mesajı girin. Varsayılan mesajı kullanmak için boş bırakın.

en: Blacklisting
tr_TR: Kara liste

en: Enable Blacklisting Feature
tr_TR: Kara Liste Özelliğini Etkinleştir

en: When enabled, blacklisting feature will be activated.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, kara listeye alma özelliği etkinleştirilecektir.

en: Email Address Blacklisting
tr_TR: E-Posta Adresinin Kara Listeye Alınması

en: Enter a list (comma separated) of email addresses to blacklist.
tr_TR: Kara listeye alınacak E-Posta adreslerinin bir listesini (virgülle ayrılmış) girin.

en: Email Address Pattern Blacklisting
tr_TR: E-Posta Adresi Modeli Kara Listeye Alma

en: Enter a list (comma separated) of email addresses pattern to blacklist. Example value: @baddomain.com, @crazydomain.com
tr_TR: Kara listeye alınacak E-Posta adreslerinin bir listesini (virgülle ayrılmış) girin. Örneğin; @baddomain.com, @crazydomain.com

en: Blacklist Message Customization
tr_TR: Kara Liste Mesajı Özelleştirme

en: Enter the message you want to show to the user when the blacklisted condition is met. Leave it empty to use the default message.
tr_TR: Kara liste koşulu karşılandığında kullanıcıya göstermek istediğiniz mesajı girin. Varsayılan mesajı kullanmak için boş bırakın.

en: Visit the %s to read setup and configuration documentation.
tr_TR: Kurulum ve yapılandırma belgelerini okumak için %s adresini ziyaret edin.

en: Simple Membership Plugin Site
tr_TR: Basit Üyelik Eklenti Sitesi

en: Please %s if you like the plugin.
tr_TR: Eklentiyi beğendiyseniz lütfen %s.

en: give us a rating
tr_TR: bize puan ver

en: Settings updated!
tr_TR: Ayarlar güncellendi!

en: General Plugin Settings.
tr_TR: Genel Eklenti Ayarları.

en: Page Setup and URL Related settings.
tr_TR: Sayfa Yapısı ve URL ile İlgili ayarlar.

en: The following pages are required for the plugin to function correctly. These pages were automatically created by the plugin at install time.
tr_TR: Eklentinin doğru çalışması için aşağıdaki sayfalar gereklidir. Bu sayfalar, kurulum sırasında eklenti tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur.

en:  Read <a href="https://simple-membership-plugin.com/recreating-required-pages-simple-membership-plugin/" target="_blank">this documentation</a> to learn how to recreate them (if needed).
tr_TR:  Oku <a href="https://simple-membership-plugin.com/recreating-required-pages-simple-membership-plugin/" target="_blank">bu belgeler</a> onları nasıl yeniden yaratacağınızı öğrenmek (gerekirse).

en: Optional page. It is automatically created by the plugin when you install the plugin for the first time.
tr_TR: İsteğe bağlı sayfa. Eklentiyi ilk kez yüklediğinizde eklenti tarafından otomatik olarak oluşturulur.

en: Testing and Debug Related Settings.
tr_TR: İlgili Ayarları Test Etme ve Hata Ayıklama.

en: This section allows you to enable/disable sandbox or test mode for the payment buttons.
tr_TR: Bu bölüm, ödeme düğmeleri için korumalı alan veya test modunu etkinleştirmenizi/devre dışı bırakmanızı sağlar.

en: Configure the PayPal API credentials for the new PayPal checkout.
tr_TR: Yeni PayPal ödemesi için PayPal API kimlik bilgilerini yapılandırın.

en: Read this documentation
tr_TR: Bu belgeleri okuyun

en: to learn how to get your PayPal API credentials.
tr_TR: payPal API kimlik bilgilerinizi nasıl alacağınızı öğrenmek için.

en: PayPal Webhooks
tr_TR: PayPal Web Kancaları

en: The PayPal payment buttons that uses the new API require webhooks. The plugin will auto-create the required webhooks when you create a PayPal payment button.
tr_TR: Yeni API'yi kullanan PayPal ödeme düğmeleri web kancaları gerektirir. Bir PayPal ödeme düğmesi oluşturduğunuzda, eklenti gerekli web kancalarını otomatik olarak oluşturacaktır.

en: If you have issues with the webhooks, you can delete it and create again.
tr_TR: Web kancalarıyla ilgili sorunlarınız varsa, onu silebilir ve yeniden oluşturabilirsiniz.

en: Live Webhook exists. If you still have issues with webhooks, you can delete it and create again.
tr_TR: Canlı Web kancası var. Hala web kancalarıyla ilgili sorunlarınız varsa, onu silebilir ve yeniden oluşturabilirsiniz.

en: Live PayPal API credentials are not set. Please set the Live PayPal API credentials first.
tr_TR: Canlı PayPal API kimlik bilgileri ayarlanmadı. Lütfen önce Canlı PayPal API kimlik bilgilerini ayarlayın.

en: No webhook found. Use the following Create Live Webhook link to create a new webhook automatically.
tr_TR: Web kancası bulunamadı. Otomatik olarak yeni bir web kancası oluşturmak için aşağıdaki Canlı Web Kancası Oluştur bağlantısını kullanın.

en: Create Live Webhook
tr_TR: Canlı Web Kancası Oluştur

en: Sandbox Webhook exists. If you still have issues with webhooks, you can delete it and create again.
tr_TR: Sandbox Webhook mevcuttur. Hala web kancalarıyla ilgili sorunlarınız varsa, onu silebilir ve yeniden oluşturabilirsiniz.

en: Sanbbox PayPal API credentials are not set. Please set the Sandbox PayPal API credentials first.
tr_TR: Sanbbox PayPal API kimlik bilgileri ayarlanmadı. Lütfen önce Sandbox PayPal API kimlik bilgilerini ayarlayın.

en: No webhook found. Use the following Create Sandbox Webhook link to create a new webhook automatically.
tr_TR: Web kancası bulunamadı. Otomatik olarak yeni bir web kancası oluşturmak için aşağıdaki Korumalı Alan Web Kancası Oluştur bağlantısını kullanın.

en: Create Sandbox Webhook
tr_TR: Korumalı Alan Web Kancası Oluşturma

en: Delete Webhooks
tr_TR: Web Kancalarını Sil

en: PayPal API credentials are missing. Please set the PayPal API credentials.
tr_TR: PayPal API kimlik bilgileri eksik. Lütfen PayPal API kimlik bilgilerini ayarlayın.

en: This section allows you to configure Stripe payment related settings.
tr_TR: Bu bölüm, Stripe ödeme ile ilgili ayarları yapılandırmanıza izin verir.

en: This email will be sent to your users when they complete the registration and become a member.
tr_TR: Bu E-Posta, kullanıcılarınıza kayıt işlemlerini tamamlayıp üye olduklarında gönderilecektir.

en: This email will be sent to your users when they use the password reset functionality.
tr_TR: Bu E-Posta, parola sıfırlama işlevini kullandıklarında kullanıcılarınıza gönderilecektir.

en: This interface lets you customize the various emails that get sent to your members for various actions. The default settings should be good to get your started.
tr_TR: Bu ara yüz, çeşitli eylemler için üyelerinize gönderilen çeşitli E-Postaları özelleştirmenizi sağlar. Başlamak için varsayılan ayarlar iyi olmalıdır.

en: This documentation
tr_TR: Bu belgeler

en:  explains what email merge tags you can use in the email body field to customize it (if you want to).
tr_TR:  özelleştirmek için (isterseniz) E-Posta gövde alanında hangi E-Posta birleştirme etiketlerini kullanabileceğinizi açıklar.

en: Settings in this section apply to all emails.
tr_TR: Bu bölümdeki ayarlar tüm E-Postalar için geçerlidir.

en: This email will be sent to your users after account upgrade (when an existing member pays for a new membership level).
tr_TR: Bu E-Posta, hesap yükseltme işleminden sonra (mevcut bir üye yeni bir üyelik düzeyi için ödeme yaptığında) kullanıcılarınıza gönderilecektir.

en: This email will be sent to your members when you use the bulk account activate and notify action.
tr_TR: Bu E-Posta, toplu hesap etkinleştirme ve bildirim eylemini kullandığınızda üyelerinize gönderilecektir.

en:  You cannot use email merge tags in this email. You can only use generic text.
tr_TR:  Bu E-Postada E-Posta birleştirme etiketleri kullanamazsınız. Yalnızca genel metin kullanabilirsiniz.

en: This email will be sent if Email Activation is enabled for a Membership Level.
tr_TR: Bu E-Posta, bir Üyelik Düzeyi için E-Posta Aktivasyonu etkinleştirildiğinde gönderilecektir.

en: This email will be sent to prompt users to complete registration after the payment.
tr_TR: Bu E-Posta, kullanıcılardan ödeme yapıldıktan sonra kaydı tamamlamalarını istemek için gönderilecektir.

en: Note: You cannot enable both the "Disable Access to WP Dashboard" and "Admin Dashboard Access Permission" options at the same time. Only use one of those options.
tr_TR: Not: "WP Dashboard'a Erişimi Devre Dışı Bırak" ve "Admin Dashboard Erişim İzni" seçeneklerini aynı anda etkinleştiremezsiniz. Bu seçeneklerden yalnızca birini kullanın.

en: This page allows you to configure some advanced features of the plugin.
tr_TR: Bu sayfa, eklentinin bazı gelişmiş özelliklerini yapılandırmanıza izin verir.

en: This interface lets you configure blacklisting & whitelisting for email addresses.
tr_TR: Bu ara yüz, E-Posta adresleri için kara liste ve beyaz listeyi yapılandırmanıza olanak tanır.

en: This blacklisting & whitelisting documentation
tr_TR: Bu kara listeye alma ve beyaz listeye alma belgeleri

en:  explains how to use this feautre.
tr_TR:  bu özelliğin nasıl kullanılacağını açıklar.

en: This section allows you to configure whitelisting settings.
tr_TR: Bu bölüm, beyaz listeye alma ayarlarını yapılandırmanıza olanak tanır.

en: This section allows you to configure blacklisting settings.
tr_TR: Bu bölüm, kara listeye alma ayarlarını yapılandırmanıza izin verir.

en: This section allows you to configure automatic creation of member accounts when new WP User records are created by another plugin. It can be useful if you are using another plugin that creates WP user records and you want them to be recognized in the membership plugin.
tr_TR: Bu bölüm, başka bir eklenti tarafından yeni WP Kullanıcı kayıtları oluşturulduğunda üye hesaplarının otomatik olarak oluşturulmasını yapılandırmanıza izin verir. WP kullanıcı kayıtları oluşturan başka bir eklenti kullanıyorsanız ve bunların üyelik eklentisinde tanınmasını istiyorsanız faydalı olabilir.

en: This section allows you to configure terms and conditions and privacy policy that users must accept at registration time.
tr_TR: Bu bölüm, kullanıcıların kayıt sırasında kabul etmesi gereken hüküm ve koşulları ve gizlilik politikasını yapılandırmanıza olanak tanır.

en: Simple WP Membership::Settings
tr_TR: Basit WP Üyeliği: Ayarlar

en: User is not logged in.
tr_TR: Kullanıcı giriş yapmadı.

en: No Expiry
tr_TR: Sona Erme Yok

en: Registration
tr_TR: Kayıt

en: Member Login
tr_TR: Üye Girişi

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Password Reset
tr_TR: Parola sıfırlama

en: Thank You
tr_TR: Teşekkürler

en: You will be automatically redirected in a few seconds. If not, please %s.
tr_TR: Birkaç saniye içinde otomatik olarak yönlendirileceksiniz. Değilse, lütfen %s.

en: Action Status
tr_TR: Eylem Durumu

en: Not a Member?
tr_TR: Üye değil misiniz?

en: renew
tr_TR: yenile

en:  your account to gain access to this content.
tr_TR:  Bu içeriğe erişmek için hesabınızı.

en: Error! This action (
tr_TR: Hata! Bu hareket (

en: (Please Select)
tr_TR: (Lütfen seçin)

en: PayPal Buy Now
tr_TR: Şimdi Satın Al

en: PayPal Subscription
tr_TR: PayPal Aboneliği

en: PayPal Buy Now (New API)
tr_TR: PayPal Şimdi Satın Al (Yeni API)

en: PayPal Subscription (New API)
tr_TR: PayPal Aboneliği (Yeni API)

en: PayPal Smart Checkout
tr_TR: PayPal Akıllı Ödeme

en: Stripe Buy Now
tr_TR: Stripe Şimdi Satın Al

en: Stripe Subscription
tr_TR: Stripe Aboneliği

en: Stripe SCA Buy Now
tr_TR: Çizgili SCA Şimdi Satın Al

en: Stripe SCA Subscription
tr_TR: Stripe SCA Aboneliği

en: Braintree Buy Now
tr_TR: Braintree'yi Şimdi Satın Al

en: Error! Failed to find a template path for the specified template:
tr_TR: Hata! Belirtilen şablon için bir şablon yolu bulunamadı:

en: Never
tr_TR: Asla

en: Male
tr_TR: Erkek

en: Female
tr_TR: Kadın

en: Not Specified
tr_TR: Belirtilmemiş

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

en: Activation Required
tr_TR: Aktivasyon gerekiyor

en: Pending
tr_TR: Askıda olması

en: Expired
tr_TR: Günü geçmiş

en: Delete Account
tr_TR: Hesabı sil

en: You will be redirected to the previous page in a few seconds. If not, please <a href="">click here</a>.
tr_TR: Birkaç saniye içinde önceki sayfaya yönlendirileceksiniz. Yönlendirilmemişse, lütfen <a href="">tıklayınız</a>.

en: Success!
tr_TR: Başarılı!

en: No token provided.
tr_TR: Belirteç sağlanmadı.

en: Nonce check failed.
tr_TR: Kontrol başarısız oldu.

en: Subscription has been cancelled.
tr_TR: Abonelik iptal edildi.

en: Your membership profile will be updated to reflect the payment.
tr_TR: Üyelik profiliniz ödemeyi yansıtacak şekilde güncellenecektir.

en: Your profile username:
tr_TR: Profil kullanıcı adınız:

en: Click on the following link to complete the registration.
tr_TR: Kayıt işlemini tamamlamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

en: Click here to complete your paid registration
tr_TR: Ücretli kaydınızı tamamlamak için buraya tıklayın

en: If you have just made a membership payment then your payment is yet to be processed. Please check back in a few minutes. An email will be sent to you with the details shortly.
tr_TR: Üyelik ödemesi yaptıysanız, ödemeniz henüz işleme alınmamıştır. Lütfen bir kaç dakika sonra tekrar kontrol ediniz. Kısa süre içinde ayrıntıları içeren bir E-Posta gönderilecektir.

en: Expiry:
tr_TR: Son kullanma tarihi:

en: You are not logged-in as a member
tr_TR: Üye girişi yapmadınız

en: Logged in as:
tr_TR: Olarak giriş yaptı:

en: Logout
tr_TR: Çıkış Yap

en: Login Here
tr_TR: Giriş yapın

en: Not a member?
tr_TR: Üye değil misiniz?

en: Join Now
tr_TR: Şimdi Katıl

en: Unsubscribe from PayPal
tr_TR: PayPal üyeliğinden çık

note: translators: %1$d is error code; %2$s is error message.
en: Error occured during payment verification. Error code: %1$d. Message: %2$s
tr_TR: Ödeme doğrulaması sırasında hata oluştu. Hata kodu: %1$d. Mesaj: %2$s

note: translators:  %1$s is expected amount, %2$s is expected currency.
en: Payment check failed: invalid amount received. Expected %1$s %2$s, got %3$s %4$s.
tr_TR: Ödeme kontrolü başarısız oldu: Alınan geçersiz tutar. Beklenen %1$s %2$s, %3$s %4$s aldı.

en: Empty payment data received.
tr_TR: Boş ödeme verileri alındı.

en: IPN product validation failed. Check the debug log for more details.
tr_TR: IPN ürün doğrulaması başarısız oldu. Daha fazla ayrıntı için hata ayıklama günlüğünü kontrol edin.

en: Empty data received.
tr_TR: Boş veri alındı.

en: Nonce check failed. The page was most likely cached. Please reload the page and try again.
tr_TR: Hiçbir kontrol başarısız oldu. Sayfa büyük olasılıkla önbelleğe alındı. Lütfen sayfayı yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

en: Empty transaction data received.
tr_TR: Boş işlem verileri alındı.

en: Subscription created
tr_TR: Abonelik oluşturuldu

en: No webhook found. Use the following Create Webhook button to create a new webhook automatically in your PayPal account.
tr_TR: Web kancası bulunamadı. PayPal hesabınızda otomatik olarak yeni bir web kancası oluşturmak için aşağıdaki Web kancası oluştur düğmesini kullanın.

en: PayPal API Credential information is missing in settings. Please enter valid PayPal API Credentials in the General Settings tab for %s mode.
tr_TR: Ayarlarda PayPal API Kimlik bilgileri eksik. Lütfen %s modu için Genel Ayarlar sekmesinde geçerli PayPal API Kimlik Bilgilerini girin.

en: Invalid or Missing API Credentials! Check the plugin settings and enter valid API credentials in the PayPal Credentials section for %s mode.
tr_TR: Geçersiz veya Eksik API Kimlik Bilgileri! Eklenti ayarlarını kontrol edin ve %s modu için PayPal Kimlik Bilgileri bölümüne geçerli API kimlik bilgilerini girin.

en: Webhook exists. If you still have issues with webhooks, you can delete it and create again.
tr_TR: Web kancası var. Hala web kancalarıyla ilgili sorunlarınız varsa, onu silebilir ve yeniden oluşturabilirsiniz.

en: Invalid webhook URL.
tr_TR: Geçersiz web kancası URL'si.

en: Note that the PayPal subscription API requires your site to use HTTPS URLs. You must use an SSL certificate with HTTPS URLs to complete the setup of the subscription addon and use it.
tr_TR: PayPal abonelik API'sinin sitenizin HTTPS URL'lerini kullanmasını gerektirdiğini unutmayın. Abonelik eklentisinin kurulumunu tamamlamak ve kullanmak için HTTPS URL'lerine sahip bir SSL sertifikası kullanmalısınız.

en: Webhook has been created.
tr_TR: Web kancası oluşturuldu.

en: Webhook has been deleted.
tr_TR: Web kancası silindi.

en: No webhook found. Nothing to delete.
tr_TR: Web kancası bulunamadı. Silinecek bir şey yok.

en: Live mode credentials are not set. Cannot create webhook.
tr_TR: Canlı mod kimlik bilgileri ayarlanmadı. Web kancası oluşturulamıyor.

en: Sandbox mode credentials are not set. Cannot create webhook.
tr_TR: Korumalı alan modu kimlik bilgileri ayarlanmadı. Web kancası oluşturulamıyor.

en: You are about to delete an account. This will delete user data associated with this account.
tr_TR: Bir hesabı silmek üzeresiniz. Bu, bu hesapla ilişkili kullanıcı verilerini siler.

en: It will also delete the associated WordPress user account.
tr_TR: Ayrıca ilişkili WordPress kullanıcı hesabını da siler.

en: (NOTE: for safety, we do not allow deletion of any associated WordPress account with administrator role).
tr_TR: (NOT: güvenlik için, yönetici rolüyle ilişkili herhangi bir WordPress hesabının silinmesine izin vermiyoruz).

en: Continue?
tr_TR: Devam etmek istiyor musunuz?

en: Password:
tr_TR: Şifre:

en: Confirm Account Deletion
tr_TR: Hesap Silme İşlemini Onaylayın

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Repeat Password
tr_TR: Şifreyi tekrar girin

en: I accept the
tr_TR: Kabul ediyorum

en: Privacy Policy
tr_TR: Gizlilik Politikası

en: Register
tr_TR: Kayıt

en: Create a brand new user and add it to this site.
tr_TR: Yeni bir kullanıcı oluşturun ve bu siteye ekleyin.

en: (required)
tr_TR: (gerekli)

en: E-mail
tr_TR: E-Posta

en: (twice, required)
tr_TR: (iki kez, gerekli)

en: Strength indicator
tr_TR: Güç göstergesi

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
tr_TR: İpucu: Parola en az yedi karakter uzunluğunda olmalıdır. Daha güçlü hale getirmek için büyük ve küçük harfler, sayılar ve " ? $ % ^ gibi semboller kullanın!  &amp; ).

en: Account Status
tr_TR: Hesap Durumu

en: Add New Member
tr_TR: Yeni Üye Ekle

en: Add Membership Level
tr_TR: Üyelik Düzeyi Ekle

en: Create new membership level.
tr_TR: Yeni üyelik düzeyi oluşturun.

en: Membership Level Name
tr_TR: Üyelik Düzeyi Adı

en: Default WordPress Role
tr_TR: Varsayılan WordPress Rolü

en: Access Duration
tr_TR: Erişim Süresi

en: No Expiry (Access for this level will not expire until cancelled
tr_TR: Süre Sonu Yok (Bu seviyeye erişim, iptal edilene kadar sona ermeyecektir.)

en: Expire After
tr_TR: Şu tarihten sonra sona eriyor

en: Days (Access expires after given number of days)
tr_TR: Günler (Erişim, belirtilen gün sayısından sonra sona erer.)

en: Weeks (Access expires after given number of weeks
tr_TR: Haftalar (Erişim, belirtilen sayıda haftadan sonra sona erer.)

en: Months (Access expires after given number of months)
tr_TR: Aylar (Erişim, belirtilen sayıda aydan sonra sona erer.)

en: Years (Access expires after given number of years)
tr_TR: Yıllar (Verilen yıl sayısından sonra erişim sona erer.)

en: Fixed Date Expiry
tr_TR: Sabit Tarih Sonu

en: (Access expires on a fixed date)
tr_TR: (Erişim sabit bir tarihte sona erer.)

en: Email Activation
tr_TR: E-Posta Aktivasyonu

en: Enable new user activation via email. When enabled, members will need to click on an activation link that is sent to their email address to activate the account. Useful for free membership.
tr_TR: E-Posta yoluyla yeni kullanıcı aktivasyonunu etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, üyelerin hesabı etkinleştirmek için E-Posta adreslerine gönderilen bir etkinleştirme bağlantısına tıklamaları gerekecektir. Ücretsiz üyelik için kullanışlıdır.

en: View Documentation
tr_TR: Belgeleri Görüntüle

en: Note:
tr_TR: Not:

en: If enabled, the member's decryptable password is temporarily stored in the database until the account is activated.
tr_TR: Etkinleştirilirse, üyenin şifresi çözülebilir, hesap etkinleştirilene kadar geçici olarak veritabanında saklanır.

en: Add New Membership Level
tr_TR: Yeni Üyelik Düzeyi Ekle

en: Simple WP Membership::Add-ons
tr_TR: Basit WP Üyeliği: Eklentiler

en: Some of the simple membership plugin's addon settings and options will be displayed here (if you have them)
tr_TR: Basit üyelik eklentisinin eklenti ayarlarından ve seçeneklerinden bazıları burada görüntülenecektir (eğer varsa)

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: First of all, globally protect the category on your site by selecting "General Protection" from the drop-down box below and then select the categories that should be protected from non-logged in users.
tr_TR: Öncelikle aşağıdaki açılır kutudan "Genel Koruma" seçeneğini seçerek sitenizdeki kategoriyi global olarak koruyun ve ardından oturum açmamış kullanıcılardan korunması gereken kategorileri seçin.

en: Next, select an existing membership level from the drop-down box below and then select the categories you want to grant access to (for that particular membership level).
tr_TR: Ardından, aşağıdaki açılır kutudan mevcut bir üyelik seviyesini seçin ve ardından erişim izni vermek istediğiniz kategorileri seçin (söz konusu üyelik seviyesi için).

en: Read the
tr_TR: Oku

en: category protection documentation
tr_TR: kategori koruma belgeleri

en: to learn more.
tr_TR: daha fazla öğrenmek için.

en: Membership Level:
tr_TR: Üyelik Düzeyi:

en: General Protection
tr_TR: Genel Koruma

en: Update
tr_TR: Güncelleme

en: Edit Member
tr_TR: Üyeyi Düzenle

en: Edit existing member details.
tr_TR: Mevcut üye ayrıntılarını düzenleyin.

en:  You are currently editing member with member ID:
tr_TR:  Şu anda üye kimliğine sahip üyeyi düzenliyorsunuz:

en: (twice, leave empty to retain old password)
tr_TR: (iki kez, eski şifreyi korumak için boş bırakın)

en: This is the member's account status. If you want to manually activate an expired member's account then read
tr_TR: Bu, üyenin hesap durumudur. Süresi dolmuş bir üyenin hesabını manuel olarak etkinleştirmek istiyorsanız, okuyun

en: this documentation
tr_TR: bu belgeler

en:  to learn how to do it.
tr_TR:  nasıl yapılacağını öğrenmek için.

en: Notify User
tr_TR: Kullanıcıyı Bildir

en: You can use this option to send a quick notification email to this member (the email will be sent when you hit the save button below).
tr_TR: Bu üyeye hızlı bir bildirim E-Postası göndermek için bu seçeneği kullanabilirsiniz (E-Posta aşağıdaki kaydet düğmesine bastığınızda gönderilecektir).

en: Subscriber ID/Reference
tr_TR: Abone Kimliği/Referansı

en: Expiry Date
tr_TR: Son kullanma tarihi

en: This is calculated based on the current membership level assigned to this member and the expiry condition that you have set for that membership level.
tr_TR: Bu, bu üyeye atanan mevcut üyelik düzeyine ve o üyelik düzeyi için belirlediğiniz sona erme koşuluna göre hesaplanır.

en: Last Accessed Date
tr_TR: Son Erişim Tarihi

en: This value gets updated when this member logs into your site.
tr_TR: Bu üye sitenize giriş yaptığında bu değer güncellenir.

en: Last Accessed From IP
tr_TR: Son Erişim IP'den

en: Save Data
tr_TR: Veri kaydet

en: Delete User Profile
tr_TR: Kullanıcı Profilini Sil

en: Edit membership level
tr_TR: Üyelik seviyesini düzenle

en: You can edit details of a selected membership level from this interface.
tr_TR: Bu ara yüzden seçilen bir üyelik seviyesinin ayrıntılarını düzenleyebilirsiniz.

en: You are currently editing:
tr_TR: Şu anda düzenliyorsunuz:

en: No Expiry (Access for this level will not expire until cancelled)
tr_TR: Süre Sonu Yok (Bu seviyeye erişim, iptal edilene kadar sona ermeyecektir.)

en: Weeks (Access expires after given number of weeks)
tr_TR: Haftalar (Erişim, belirtilen hafta sayısından sonra sona erer.)

en: Enable new user activation via email. When enabled, members will need to click on an activation link that is sent to their email address to activate the account. Useful for free membership.
tr_TR: E-Posta yoluyla yeni kullanıcı aktivasyonunu etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, üyelerin hesabı etkinleştirmek için E-Posta adreslerine gönderilen bir etkinleştirme bağlantısına tıklamaları gerekecektir. Ücretsiz üyelik için kullanışlıdır.

en: If enabled, decryptable member password is temporarily stored in the database until the account is activated.
tr_TR: Etkinleştirilirse, şifresi çözülebilir üye parolası, hesap etkinleştirilene kadar veri tabanında geçici olarak saklanır.

en: Save Membership Level
tr_TR: Üyelik Düzeyini Kaydet

en: Gender
tr_TR: Cinsiyet

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Street
tr_TR: Sokak

en: City
tr_TR: Şehir

en: State
tr_TR: Mahalle

en: Zipcode
tr_TR: Posta kodu

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Company
tr_TR: Şirket

en: Member Since
tr_TR: Tarihinden beri üye

en: All
tr_TR: Tüm

en: Incomplete
tr_TR: Eksik

en: content protection documentation
tr_TR: içerik koruma belgeleri

en: How to Apply Content Protection
tr_TR: İçerik Koruması Nasıl Uygulanır

en: Take the following steps to apply protection to your content so only members can have access to it.
tr_TR: İçeriğinize yalnızca üyelerin erişebilmesi için koruma uygulamak üzere aşağıdaki adımları uygulayın.

en: Edit the Post or Page that you want to protect in WordPress editor.
tr_TR: Korumak istediğiniz Gönderiyi veya Sayfayı WordPress düzenleyicide düzenleyin.

en: Scroll down to the section titled 'Simple WP Membership Protection'.
tr_TR: 'Simple WP Membership Protection' başlıklı bölüme gidin.

en: Select 'Yes, Protect this content' option.
tr_TR: 'Evet, Bu içeriği koru' seçeneğini seçin.

en: Check the membership levels that should have access to that page's content.
tr_TR: O sayfanın içeriğine erişimi olması gereken üyelik düzeylerini kontrol edin.

en: Hit the Update/Save Button to save the changes.
tr_TR: Değişiklikleri kaydetmek için Güncelle/Kaydet Düğmesine basın.

en: Example Content Protection Settings
tr_TR: Örnek İçerik Koruma Ayarları

en: First of all, globally protect posts and pages on your site by selecting "General Protection" from the drop-down box below and then select posts and pages that should be protected from non-logged in users.
tr_TR: Her şeyden önce, aşağıdaki açılır kutudan "Genel Koruma"yı seçerek sitenizdeki gönderileri ve sayfaları küresel olarak koruyun ve ardından oturum açmamış kullanıcılardan korunması gereken gönderileri ve sayfaları seçin.

en: Next, select an existing membership level from the drop-down box below and then select posts and pages you want to grant access to (for that particular membership level).
tr_TR: Ardından, aşağıdaki açılır kutudan mevcut bir üyelik düzeyi seçin ve ardından erişim izni vermek istediğiniz gönderileri ve sayfaları seçin (söz konusu üyelik düzeyi için).

en: bulk protect posts and pages documentation
tr_TR: toplu koruma gönderileri ve sayfaları belgeleri

en:  to learn how to use it.
tr_TR:  Nasıl kullanılacağını öğrenmek için.

en: Posts
tr_TR: Gönderiler

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Custom Posts
tr_TR: Özel Gönderiler

en: The required pages have been re-created.
tr_TR: Gerekli sayfalar yeniden oluşturuldu.

en: This interface contains useful tools for various admin operations.
tr_TR: Bu ara yüz, çeşitli yönetici işlemleri için faydalı araçlar içerir.

en: Generate a Registration Completion link
tr_TR: Bir Kayıt Tamamlama bağlantısı oluşturun

en: You can manually generate a registration completion link here and give it to your customer if they have missed the email that was automatically sent out to them after the payment.
tr_TR: Burada manuel olarak bir kayıt tamamlama bağlantısı oluşturabilir ve ödemeden sonra kendilerine otomatik olarak gönderilen e-postayı kaçıran müşterinize verebilirsiniz.

en: Generate Registration Completion Link
tr_TR: Kayıt Tamamlama Bağlantısı Oluştur

en: For a Particular Member ID
tr_TR: Belirli bir Üye Kimliği için

en: OR
tr_TR: veya

en: For All Incomplete Registrations
tr_TR: Tüm Eksik Kayıtlar İçin

en: Send Registration Reminder Email Too
tr_TR: Tüm Eksik Kayıtlar İçin

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Link(s) generated successfully. The following link(s) can be used to complete the registration.
tr_TR: Bağlantı(lar) başarıyla oluşturuldu. Kayıt işlemini tamamlamak için aşağıdaki bağlantı(lar) kullanılabilir.

en: Registration completion links will appear below
tr_TR: Kayıt tamamlama bağlantıları aşağıda görünecektir

en: A prompt to complete registration email was also sent.
tr_TR: Kayıt E-Postasını tamamlama istemi de gönderildi.

en: Re-create the Required Pages
tr_TR: Gerekli Sayfaları Yeniden Oluşturun

en: If you have accidentally deleted the required pages that this plugin creates at install time, you can use this option to re-create them.
tr_TR: Bu eklentinin yükleme sırasında oluşturduğu gerekli sayfaları yanlışlıkla sildiyseniz, yeniden oluşturmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

en:  has full explanation.
tr_TR:  tam açıklaması var.

en: Leave empty to keep the current password
tr_TR: Geçerli parolayı korumak için boş bırakın

en: Company Name
tr_TR: Firma Adı

en: Reset Password
tr_TR: Şifreyi yenile

en: Logged in as
tr_TR: Olarak giriş yaptı

en: Membership
tr_TR: Üyelik

en: Account Expiry
tr_TR: Hesap Sona Erme

en: Edit Profile
tr_TR: Profili Düzenle

en: Username or Email
tr_TR: Kullanıcı adı ya da E-Posta

en: Show password
tr_TR: Şifreyi göster

en: Remember Me
tr_TR: Beni Hatırla

en: Forgot Password?
tr_TR: Parolanızı mı unuttunuz?

en: You can add a new transaction record manually using this interface. It can be useful if you manually accept cash payment for your memberships.
tr_TR: Bu arayüzü kullanarak manuel olarak yeni bir işlem kaydı ekleyebilirsiniz. Üyelikleriniz için manuel olarak nakit ödeme kabul etmeniz yararlı olabilir.

en: Manual transaction added successfully.
tr_TR: Manuel işlem başarıyla eklendi.

en: Add New Transaction
tr_TR: Yeni İşlem Ekle

en: Member ID
tr_TR: Kullanıcı Kimliği

en: Save Transaction Data
tr_TR: İşlem Verilerini Kaydet

en: All the payments/transactions of your members are recorded here.
tr_TR: Üyelerinizin tüm ödemeleri/işlemleri burada kayıt altına alınır.

en: Search for a transaction by using email, name, transaction ID or Subscr ID.
tr_TR: E-Posta, Ad, İşlem Kimliği veya Abone Kimliği kullanarak bir işlem arayın.

en: Add a Transaction Manually
tr_TR: Manuel Olarak İşlem Ekleme

en: You can create a new payment button for your memberships using this interface.
tr_TR: Bu arayüzü kullanarak üyelikleriniz için yeni bir ödeme butonu oluşturabilirsiniz.

en: Select Payment Button Type
tr_TR: Ödeme Düğmesi Türünü Seçin

en: Stripe Legacy Buy Now (deprecated)
tr_TR: Stripe Legacy Şimdi Satın Al (Kullanımdan kaldırıldı)

en: Stripe Legacy Subscription (deprecated)
tr_TR: Stripe Legacy Aboneliği (kullanımdan kaldırıldı)

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: You can also use payment buttons from the following plugins to accept payments for your memberships.
tr_TR: Üyelikleriniz için ödeme kabul etmek için aşağıdaki eklentilerden ödeme düğmelerini de kullanabilirsiniz.

en: You can edit a payment button using this interface.
tr_TR: Bu arayüzü kullanarak bir ödeme düğmesini düzenleyebilirsiniz.

en: All the membership buttons that you created in the plugin are displayed here.
tr_TR: Eklentide oluşturduğunuz tüm üyelik düğmeleri burada görüntülenir.

en: You can create membership payment buttons from the
tr_TR: Üyelik ödeme butonlarını menüden oluşturabilirsiniz.

en: payments menu
tr_TR: ödeme menüsü

en:  of this plugin (useful if you want to offer paid memberships on the site).
tr_TR:  bu eklentinin (sitede ücretli üyelikler sunmak istiyorsanız kullanışlıdır).

en:  Read the
tr_TR:  Oku

en: membership payment section
tr_TR: üyelik ödeme bölümü

en:  of our documentation to learn more about creating membership payment buttons.
tr_TR:  Üyelik ödeme düğmeleri oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek için belgelerimizi inceleyin.

en:  Success!
tr_TR:  Başarı!

en: Braintree Buy Now Button Configuration
tr_TR: Braintree Şimdi Satın Al Düğmesi Yapılandırması

en: Button ID
tr_TR: Düğme kimliği

en: Button Title
tr_TR: Düğme Başlığı

en: Payment Amount
tr_TR: Ödeme miktarı

en: Braintree API key and account details. You can get this from your Braintree account.
tr_TR: Braintree API anahtarı ve hesap ayrıntıları. Bunu Braintree hesabınızdan alabilirsiniz.

en: Merchant ID
tr_TR: Tüccar kimliği

en: Public Key
tr_TR: Genel anahtar

en: Merchant Account ID
tr_TR: Tüccar hesap kimliği

en: The following details are optional.
tr_TR: Aşağıdaki ayrıntılar isteğe bağlıdır.

en: Return URL
tr_TR: Dönüş URL'si

en: Save Payment Data
tr_TR: Ödeme Verilerini Kaydet

en: PayPal Buy Now Button Configuration
tr_TR: PayPal Şimdi Satın Al Düğme Yapılandırması

en: Payment Currency
tr_TR: Ödeme Para Birimi

en: PayPal Email
tr_TR: PayPal E-Postası

en: Button Image URL
tr_TR: Düğme Resmi URL'si

en: Custom Checkout Page Logo Image
tr_TR: Özel Ödeme Sayfası Logo Resmi

en: PayPal Buy Now (New API) Button Configuration
tr_TR: PayPal Şimdi Satın Al (Yeni API) Düğme Yapılandırması

en: Payment Details
tr_TR: Ödeme detayları

en: Enter payment amount. Example values: 9.90 or 25.00 or 299.90 etc (do not enter currency symbol).
tr_TR: Ödeme tutarını girin. Örnek değerler: 9,90 veya 25,00 veya 299,90 vb (para birimi simgesi girmeyin).

en: Button Style Settings (Optional)
tr_TR: Düğme Stili Ayarları (Opsiyonel)

en: Button Type/Label
tr_TR: Düğme Tipi/Etiket

en: Checkout
tr_TR: Çıkış yap

en: Pay
tr_TR: Öde

en: Buy Now
tr_TR: Şimdi Al

en: Subscribe
tr_TR: Abone

en: Select button type/label.
tr_TR: Düğme tipini/etiketini seçin.

en: Button Shape
tr_TR: Düğme Şekli

en: Rectangular
tr_TR: Dikdörtgen

en: Pill
tr_TR: Hap

en: Select button shape.
tr_TR: Düğme şeklini seçin.

en: Button Layout
tr_TR: Düğme Düzeni

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Select button layout.
tr_TR: Düğme düzenini seçin.

en: Button Height
tr_TR: Düğme Yüksekliği

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Extra Large
tr_TR: Ekstra büyük

en: Select button height.
tr_TR: Düğme yüksekliğini seçin.

en: Button Width
tr_TR: Düğme Genişliği

en: Select button width.
tr_TR: Düğme genişliğini seçin.

en: Button Color
tr_TR: Düğme rengi

en: Gold
tr_TR: Altın

en: Blue
tr_TR: Mavi

en: Silver
tr_TR: Gümüş

en: White
tr_TR: Beyaz

en: Black
tr_TR: Siyah

en: Select button color.
tr_TR: Düğme rengini seçin.

en: Additional Settings (Optional)
tr_TR: Ek Ayarlar (Opsiyonel)

en: Disable Funding
tr_TR: Finansmanı Devre Dışı Bırak

en: Credit or debit cards
tr_TR: Kredi veya banka kartları

en: PayPal Credit
tr_TR: PayPal Kredisi

en: By default, funding source eligibility is smartly decided based on a variety of factors. You can force disable funding options by selecting them here.
tr_TR: Varsayılan olarak, finansman kaynağı uygunluğuna çeşitli faktörlere dayalı olarak akıllıca karar verilir. Finansman seçeneklerini burada seçerek devre dışı bırakmaya zorlayabilirsiniz.

en: PayPal Smart Checkout Button Configuration
tr_TR: PayPal Akıllı Ödeme Düğmesi Yapılandırması

en: PayPal Smart Checkout API Credentials (you can get this from your PayPal account)
tr_TR: PayPal Smart Checkout API Kimlik Bilgileri (Bunu PayPal hesabınızdan alabilirsiniz)

en: Live Secret
tr_TR: Gizli Canlı

en: Sandbox Secret
tr_TR: Sandbox Sırrı

en: Button Appearance Settings
tr_TR: Düğme Görünüm Ayarları

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Repsonsive
tr_TR: Duyarlı

en: Select button size.
tr_TR: Düğme boyutunu seçin.

en: Color
tr_TR: Renk

en: Shape
tr_TR: Şekil

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Additional Settings
tr_TR: Ek ayarlar

en: Payment Methods
tr_TR: Ödeme metodları

en: Select payment methods that could be used by customers. Note that payment with cards is always enabled.
tr_TR: Müşteriler tarafından kullanılabilecek ödeme yöntemlerini seçin. Kartlarla ödemenin her zaman etkin olduğunu unutmayın.

en: The following details are optional
tr_TR: Aşağıdaki ayrıntılar isteğe bağlıdır

en: PayPal Subscription Button Configuration
tr_TR: PayPal Abonelik Düğmesi Yapılandırması

en: Billing Amount Each Cycle
tr_TR: Her Döngüde Fatura Tutarı

en: Billing Cycle
tr_TR: Fatura döngüsü

en: Billing Cycle Count
tr_TR: Fatura Döngüsü Sayısı

en: Re-attempt on Failure
tr_TR: Başarısızlık durumunda yeniden deneme

en: Trial Billing Details (Leave empty if you are not offering a trial period)
tr_TR: Deneme Fatura Ayrıntıları (Deneme süresi sunmuyorsanız boş bırakın)

en: Trial Billing Amount
tr_TR: Deneme Fatura Tutarı

en: Trial Billing Period
tr_TR: Deneme Fatura Dönemi

en: Optional Details
tr_TR: Opsiyonel Detaylar

en: PayPal Subscription (New API) Button Configuration
tr_TR: PayPal Aboneliği (Yeni API) Düğme Yapılandırması

en: PayPal Billing Plan Details for This Button
tr_TR: Bu Düğme için PayPal Faturalandırma Planı Ayrıntıları

en: Subscription Plan Mode
tr_TR: Abonelik Planı Modu

en: Subscription Plan ID
tr_TR: Abonelik Planı Kimliği

en: Subscription/Recurring Billing Details
tr_TR: Abonelik/Yinelenen Faturalandırma Ayrıntıları

en: Recurring Billing Amount
tr_TR: Yinelenen Fatura Tutarı

en: Amount to be charged on every billing cycle. If used with a trial period then this amount will be charged after the trial period is over. Example values: 9.90 or 25.00 or 299.90 etc (do not enter currency symbol).
tr_TR: Her faturalandırma döngüsünde tahsil edilecek tutar. Deneme süresi ile kullanılması halinde, deneme süresi sona erdikten sonra bu tutar tahsil edilecektir. Örnek değerler: 9,90 veya 25,00 veya 299,90 vb (para birimi simgesi girmeyin).

en: Recurring Billing Cycle
tr_TR: Yinelenen Faturalandırma Döngüsü

en: Set the interval of the recurring payment. Example value: 1 Month (if you want to charge every month)
tr_TR: Yinelenen ödemenin aralığını ayarlayın. Örnek değer: 1 Ay (her ay ücretlendirmek istiyorsanız)

en: Recurring Billing Cycle Count
tr_TR: Yinelenen Fatura Döngüsü Sayısı

en: After how many cycles should billing stop. Leave this field empty (or enter 0) if you want the payment to continue until the subscription is canceled.
tr_TR: Faturalama kaç döngüden sonra durmalıdır? Abonelik iptal edilene kadar ödemenin devam etmesini istiyorsanız bu alanı boş bırakın (veya 0 girin).

en: When checked, the payment will be re-attempted two more times if the payment fails. After the third failure, the subscription will be canceled.
tr_TR: İşaretlendiğinde, ödeme başarısız olursa ödeme iki kez daha denenecektir. Üçüncü başarısızlıktan sonra abonelik iptal edilecektir.

en: Stripe Buy Now Button Configuration
tr_TR: Şerit Şimdi Satın Al Düğme Yapılandırması

en: Stripe API keys. You can get this from your Stripe account.
tr_TR: Şerit API anahtarları. Bunu Stripe hesabınızdan alabilirsiniz.

en: Use Global API Keys Settings
tr_TR: Global API Anahtarları Ayarlarını Kullan

en: Use API keys from <a href="admin.php?page=simple_wp_membership_settings&tab=2" target="_blank">Payment Settings</a> tab.
tr_TR: Şuradaki API anahtarlarını kullan: <a href="admin.php?page=simple_wp_membership_settings&tab=2" target="_blank">Ödeme Ayarları</a> sekme.

en: Collect Customer Address
tr_TR: Müşteri Adresini Topla

en: Stripe SCA Buy Now Button Configuration
tr_TR: Stripe SCA Şimdi Satın Al Düğme Yapılandırması

en: Enable Automatic Tax
tr_TR: Otomatik Vergiyi Etkinleştir

en: Stripe Subscription Button Configuration
tr_TR: Şerit Abonelik Düğmesi Yapılandırması

en: Stripe API ID
tr_TR: Şerit API Kimliği

en: Trial Period
tr_TR: Deneme süresi

en: Stripe API Settings
tr_TR: Şerit API Ayarları

en: Webhook Endpoint URL
tr_TR: Web kancası Uç Nokta URL'si

en: Webook Endpoint URL
tr_TR: Web Kitabı Uç Nokta URL'si

en: Subscribe Now
tr_TR: Şimdi Abone Ol

en: Transaction completed successfully!
tr_TR: İşlem başarıyla tamamlandı!

en: Error occurred during PayPal checkout process.
tr_TR: PayPal ödeme işlemi sırasında hata oluştu.

en: Error occurred during PayPal Smart Checkout process.
tr_TR: PayPal Smart Checkout işlemi sırasında hata oluştu.

en: HTTP error occurred during payment process:
tr_TR: Ödeme işlemi sırasında HTTP hatası oluştu:

en: Error! The password reset key is invalid. Please generate a new request.
tr_TR: Hata! Parola sıfırlama anahtarı geçersiz. Lütfen yeni bir istek oluşturun.

en: Re-enter new password
tr_TR: Yeni şifreyi tekrar giriniz

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Simple WordPress Membership
tr_TR: Simple WordPress Üyeliği

note: Description of the plugin/theme
en: A flexible, well-supported, and easy-to-use WordPress membership plugin for offering free and premium content from your WordPress site.
tr_TR: WordPress sitenizden ücretsiz ve premium içerik sunmak için esnek, iyi desteklenen ve kullanımı kolay bir WordPress üyelik eklentisi.

en: Type password here
tr_TR: Şifreyi buraya yazın

en: Retype password here
tr_TR: Şifreyi buraya tekrar yazın

en: Registration is complete. You can now log into the site.
tr_TR: Kayıt tamamlandı. Artık siteye giriş yapabilirsiniz.

en:  Field has invalid character
tr_TR:  Alanda geçersiz karakter var

en:  Password does not match
tr_TR:  Parola eşleşmiyor

en: Already taken.
tr_TR: Zaten alınmış.

en: Street Address
tr_TR: Açık adres

en: Apt, Suite, Bldg. (optional)
tr_TR: Daire, Süit, Kat. (isteğe bağlı)

en: State / Province / Region
tr_TR: Eyalet / İl / Bölge

en: Postal / Zip Code
tr_TR: Posta / Posta Kodu

en: Check this box to delete the image. The image will be deleted when you save the profile.
tr_TR: Resmi silmek için bu kutuyu işaretleyin. Profili kaydettiğinizde resim silinecektir.

en: You will need to re-login since you changed your password.
tr_TR: Parolanızı değiştirdiğiniz için yeniden oturum açmanız gerekecek.

en: Please enter any two digits with <strong>no</strong> spaces (Example: 12)
tr_TR: Lütfen herhangi iki haneyi girin <strong>Hayır</strong> boşluklar (Örnek: 12)

en: Verification
tr_TR: Doğrulama

en: Please enter any two digits with no spaces (Example: 12)*
tr_TR: Lütfen iki rakamı boşluk bırakmadan girin (Örnek: 12)*

en: Username can only contain: letters, numbers and .-*@
tr_TR: Kullanıcı adı yalnızca şunları içerebilir: harfler, sayılar ve .-*@

en: Allowed characters are: letters, numbers and .-_*@
tr_TR: İzin verilen karakterler şunlardır: harfler, sayılar ve .-_*@

en: Please check at least one.
tr_TR: Lütfen en az birini kontrol edin.

en: You do not have permission to view this content.
tr_TR: Bu içeriği görüntüleme izniniz yok.

en: Your membership level does not have permission to view this content.
tr_TR: Üyelik seviyenizin bu içeriği görüntüleme izni yok.

en: This content is for members only.
tr_TR: Bu içerik sadece üyeler içindir.

en: Member Directory
tr_TR: Üye Dizini

en: Level
tr_TR: Seviye

en: Address
tr_TR: Adres

en: Postcode
tr_TR: Posta kodu

en: Search...
tr_TR: Ara.

en: Clear Search
tr_TR: Aramayı Temizle

en: You must be logged in to upgrade a membership.
tr_TR: Üyeliğinizi yükseltmek için giriş yapmalısınız.

en: Membership level has been updated.
tr_TR: Üyelik seviyesi güncellendi.

en: Already a member of this level.
tr_TR: Zaten bu seviyenin bir üyesi.
